Uyku eğitimi çocuğun kendi başına uyuma yetisini kazanabilmesi için geçirdiği değişim sürecidir. Her bebek doğduğunda aslında kendi başına uykuya dalabilmek yetisine sahiptir. Ancak gaz, fiziksel şartlar, reflü, yaşına uygun olmayan uyku düzeni gibi nedenlerle uykuya dalmada zorlanmalar başladığında ebeveynler farklı yöntemleri denerler ve en rahat, en hızlı sonuç veren yaklaşımı benimseler. Bebeğin uykusu geldiğinde düzenli olarak tekrarlanan bu yöntem, kısa sürede bebeğin uykuya dalarken beklediği davranış şekli olur. Yani uykuya geçişteki alışkanlığı; emerek uyuma, sallanarak uyuma, yürüyerek uyuma, pusette uyuma gibi şekillenir. İşte bu davranış şeklini bırakıp, herhangi bir destek olmadan çocuğun yatağında gözlerini kapatıp kendi başına uykuya geçebilmesini öğrendiği süreç uyku eğitimi olarak adlandırılır.

UYKU EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLİR?

Yatağa yatıp, gözlerimizi kapatıp, uykuya geçmek regülasyon gerektirir. Bebekler bu regülasyonu kendi başlarına 6. aydan sonra yapabilmeye başlarlar. Bu nedenle kitaplarda yazan haliyle uyku eğitimini 6.ay dolduktan sonra vermenizi öneririz. Öncesinde de uyku eğitimi için ön hazırlık yapılarak, bebeği kendi yatağında ebeveyn desteği ile uyumaya alıştırmak için yöntemler vardır. Uyku Meleği çatısı altında bu konuda Türkiye’nin tek 0-6 ay için özel eğitim almış uyku koçu bulunmaktadır.

Uyku eğitimi hiçbir zaman için geç değildir. 6 yaşa kadar Kim West yöntemi ile uyku eğitimi verilebilir. 

Uyku eğitimi verirken yanınızda Kim West’ten eğitim almış, Türkiye’nin en deneyimli koçları olsun isterseniz hemen şimdi tıklayıp formu doldurun, sorularınız için sizi arayalım. 

UYKU EĞİTİMİ ŞART MI?

Eğer bebeğiniz gece boyu kesintisiz uyuyorsa uyku eğitimi vermek tamamen ileriye yönelik bir yatırımdır. Zira ilkokul yaşlarına ve hatta daha büyük yaşlarda halen ebeveynleri yanındayken uykuya dalan oldukça fazla sayıda çocuk vardır. Tabi ki her çocuk ileri yaşlarda bu şekilde bir desteğe ihtiyaç duymaz ama ileride ne olacağını hiç birimiz şu anda bilemeyiz.

6 aydan büyük ve gecede birden fazla kez uyanıyorsa o zaman uyku eğitimi gece içindeki uyanmaların bir kısmını ve bazen de tamamını ortadan kaldırır ve bütün aileyi kesintisiz uykuya kavuşturur. Garantili kesintisiz uyku için uyanma sebeplerinin hepsini ortadan kaldırmak gerekir. 

BEBEKLER GECE NEDEN UYANIR?

Bir çocuğun gece uyanmasının 5 ana sebebi vardır ve bunlardan sadece bir tanesi uyku eğitimli olmaması, yani kendi başına uyumayı henüz öğrenmemiş olmasıdır. Diğer 4 ana sebep;

  • Gündüz toplam uyku süresinin kısalığı(*)
  • Gündüz çok uzun uyanık kalıyor olması(*)
  • Akşam yatış saatinin geç olması(*)
  • Tıbbi sebepler(*)

(*) Bütün bu konularda ayrıntılı bilgilerin paylaşıldığı videolarımıza ulaşmak için tıklayıp Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Bebeğinizin neden uyandığını tespit edip uykusuzluğa kesin çare bulmak için uykuyu her yönüyle bilen ve değerlendiren GSC sertifikalı uyku koçlarıyla çalışmak için hemen şimdi tıklayın form doldurun, sorularınız için sizi arayalım.

KIM WEST METODU VE GÜVENLİ BAĞLANMA

Kim West lisanslı bir aile terapisti olarak kendi çocuklarına kendi başına uyumayı öğretirken çocuklarıyla arasındaki sevgi ve güven bağını olumsuz etkileyecek sert yaklaşımları benimsememiş ve Kim West metodu (Shuffle) adını verdiği bir yaklaşım geliştirmiştir. Uyku eğitimi bir değişim sürecidir ve değişim, her insanda olduğu gibi, bebeğinizde de az veya çok bir endişe oluşturur ve bunu bebekler ağlayarak ifade ederler. Aslında demek istedikleri “Uykum var ve ne yaptığını anlamıyorum. Bildiğim şekilde beni uyut”. İşte bu noktada çocuğunuzun endişesi yükseldiğinde yanında olup, ona dokunarak, ninni söyleyerek, gerekli olduğu noktada kucağınıza alarak güven vereceğiniz, sevgi ile kuşatacağınız şekilde uygulayacağınız bir metot; Kim West metodu. Metodun ayrıntılarını öğrenmek için tıklayın.

Bizler Uyku Meleği koçları olarak, tam da bu nedenle kendi çocuklarımızın uyku problemleri için uyku koçluğu desteği alırken bu metodu tercih ettik. Bu konuda size yardımcı olmaya hazırız. Profesyonel bir yardım için hemen şimdi tıklayıp formu doldurun.

ÖNEMLİ NOT:

6 aydan küçük bebekler odada tek başına bırakılıp kendi başlarına uyumayı ancak çaresizlikle öğrenebilirler. Çünkü 6 aydan önce bir destek olmadan regüle olamazlar. Bu yeti ancak 6 aydan sonra oluşmaya başlar.

0-5 ay için özel eğitim almış danışmanlar ile çalışılmadığı sürece kitaplarda yazan şekliyle hiçbir uyku eğitimi uygulanmaz. ​Bu nedenle 0-5 ay için özel eğitimi olan GSC sertifikalı uyku koçları, ebeveyn desteğiyle bebeklere yataklarında uyumayı öğretirler ve uykuyu bütüncül ele aldıkları için kesintisiz uykuyu gerçekleştirirler.

UYKU KOÇU KİMDİR?

Uyku koçu sizden aldığı bilgiler ışığında bebeğinizin güncesini detaylı inceleyerek, bebeğinizin gece uyanma sebeplerini yukarıda bahsettiğimiz ana sebepler ve daha birçok alt başlıkta tespit eder. Bu tespitleri, çözümlerini sizinle ilk yaptığı görüşmede ayrıntılarıyla sizinle paylaşır. Görüşme sırasında sizinle birlikte uygulamaya alacağınız planı oluşturur.

Uyku koçu, uyku düzeni, beslenme, uykuyu etkileyen tıbbi sebepler, uyku hijyeni konularında tam donanımlı olmalıdır. Zira kesintisiz uyku sadece uyku eğitimi ile gerçekleşmez. Kısacası uyku koçluğu sadece uyku eğitimi konusunda destek veren uzman değildir. Uykuyu bütün yönleriyle bilen kişiye uyku koçu denir.

UYKU MELEĞİ KOÇLARI SİZE NASIL YARDIMCI OLUR?

Türkiye’nin ilk sertifikalı uyku koçluğu hizmetini vermeye başlayan ve 12 yıldan fazla bir deneyimle Türk aile yapısını göz önünde tutarak, Kim West’in uyku koçluğu yaklaşımını uygulayan Uyku Meleği koçları için esas olan, bebeklerin sağlıklı bir uykuya, anne-bebek arasındaki güven bağını koruyarak geçiş yapmalarıdır. Kim West’ten bizzat eğitim almış koçlar olarak, gerek Kim West yönteminin püf noktalarını bilerek, gerekse uykuyu her yönüyle değerlendirme bilgi ve tecrübesine sahip olarak sizlere destek oluyoruz.

Siz de Mutlu Aileler Kulübü’müze katılmak isterseniz. Hemen şimdi aşağıdaki formu doldurun, sorularınız için sizi arayalım.

"*" gerekli alanları gösterir

Sizin adınız*
DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY
*
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.