Sık Sorulan Sorular

Kim West uyku modelinin temeli nedir ve diğer yöntemlerden ayıran özellikleri nelerdir?
 • Kim West Metodu, tüm Dünya’da The Sleep Lady olarak bilinen ve bir aile terapisti olan Kim West tarafından kendi çocuklarının uyku problemlerini çözmek amacıyla tasarlanmış bir metottur.
 • Kim West, aile terapisti olmasının getirdiği uzmanlık ile bu metodun kolay uygulanabilir, o anne-çocuk güven bağını zedelemeyen, o efektif, o sonuca ulaştıran bir metot olmasını sağlamıştır.
 • Bu metot uyaranı (sallama, emzirme, sütle uyuma gibi uyku araçlarını) aşamalı olarak kesen bir metottur ve bu sebeple uyaranı direk kesen (“Bırakın ağlasın” yöntemi gibi) metotlara göre tamamlanma süresi daha uzundur.
Ne kadar zaman alır?
Anne-baba tutarlı ve kararlı olduğu sürece bu metot ile ortalama olarak 15 günde gece uykuları, 4-6 hafta arasında da gündüz uykuları düzene girer. Pek çok aile uyku eğitiminin ilk 7-10 gününde bebeklerinin uyku alışkanlıklarını değiştirmede aşama kaydeder. Daha fazla
Bebeğimi ağlatacak mıyım?
Kim West Metodu ile uyku eğitimine başladığınız zaman sıfır ağlama olacak diyemeyiz, çünkü bebeğinizin ya da çocuğunuzun hayatında bir değişiklik yaratıyor, yer etmiş alışkanlıklarından çocuğunuzu vazgeçirmeye çalışıyor olacaksınız. Kendi başına uyumayı öğrenmeye çalışırken bebeğiniz sızlanarak, homurdanır gibi ağlayabilir ve hatta size tepki gösterip, şiddetli bir şekilde ağlamaya başlayabilir. Bunlar olağan tepkilerdir. Ancak, histerik seviyede bir ağlama ve bu ağmaları göz ardı etmek Kim West yönteminin bir parçası değildir.
Bu konuyu sevgili hocamız Kim West’ten dinlemek için buraya tıklayın.
Kim West Metodu hangi yaş grubuna uygulanır?
Kim West Metodu 6 ay – 6 yaş arasındaki tüm bebek ve çocuklarda uygulanabilmektedir. Çocuklar yürümeyi öğrendikten sonra uygulanabilecek tek metottur.
Kim West Metodu Türkiye'de Uyku Meleği dışında başka bir kurum tarafından uygulanabilmekte midir?
Her aile ve de her çocuk farklıdır gerçeğinden yola çıkılarak “Gentle Sleep Coach” uyku koçları size özel eğitim oluşturabilirler. Türkiye’de Kim West Yöntemini uygulayabilen ve bunun eğitimini almış uyku koçları sadece Uyku Meleği Koçlarıdır. (Seride Samurkaş, Gülüm Ardahan, Zeynep Demirel ve Ömür Atalı Özden) Kim West Yönteminin Türkiye’deki tek lisanslı markası Uyku Meleği’dir.
Bebeğe kendi kendine uyuma alışkanlığını kazandırmak bu yöntemle kolay mıdır? Her bebeğe uygulanabilir mi?
Kim West Metodu çocuğunuza kendi başına uykuya dalmayı öğretebileceğiniz en yumuşak metottur. Bebekler bu metoda çok kolay adapte olabilirler. Adım adım uygulanan bu metot ile, çocuğun bir sağlık sorunu yoksa, anne-baba tutarlı ise başarı sağlanabilir.
Bebeğin uyku düzenini oluşturma sürecinde anne babaların karşılaştığı zorluklar nelerdir?
Uyku eğitimi denilince bir çok anne-babanın zihninde çığlık çığlığa ağlayan, odada yalnız bırakılmış bir bebek ve bu hiç umurunda değilmiş gibi davranan anne baba imajı canlanabilir. Hiç bir ebeveyn bebeğinin histerik bir şekilde ağlamasını istemez. Bu ne bebeğiniz ne de sizin için doğru değildir. Kendi başına uyumayı öğrenmeye çalışırken bebeğiniz sızlanarak, homurdanır gibi ağlayabilir ve hatta size tepki gösterip, şiddetli bir şekilde ağlamaya başlayabilir. Bunlar olağan tepkilerdir. Ancak, histerik seviyede bir ağlama ve bu ağmaları gözardı etmek Kim West yönteminin bir parçası değildir. Bebeğinizin ilk 6 ayı zordur. Aynı zamanda eğlencelidir ama sizin cesaretinizi de test eder. 6 ay boyunca geceleri defalarca kalkınca buna bir dur demeniz gerektiğini anlarsınız. Kim West Metodu ile size minik adımlarla bebeğinize kendi başına uykuya geçmesini öğretmenize yardım ediyoruz. Bu çok önemli bir yaşam becerisidir ve bebeğiniz sizin yardımınız olmadan öğrenemez. Uyku eğitimi esnasında ebeveynlerin tutarsız davranışları bu süreci yavaşlatan ve zorlaştıran bir etkendir.
Bebek ve çocukların gece boyu kesintisiz uyuması neden önemlidir?
 • Bebekler derin uykuya geçtiklerinde vücutları büyümeleri için gerekli hormonları salgılar.
 • Yine derin uykuda kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçiş gerçekleşir. Öğrenme bu süreçte olur.
 • Uykusuz bebeklerin bağışıklık sistemi de zayıflar.
 • Uykusunu alıp dinlenmiş bebekler daha mutlu ve sağlıklı bebeklerdir.

 

Bebeklerin gece uyanmasına neden olan etkenler nelerdir?
 • Gündüz uyku süreleri ve akşam yatış saati
 • Çevresel etkenler: oda sıcaklığı, ışık, ses
 • Uykuya geçiş alışkanlıkları: sallama, emzirme
 • Tıbbi sebepler: büyüme atağı, alerji, diş çıkartma, reflü
Bebekleri emzirerek ya da sallayarak uyutmaya çalışmak doğru mudur?
6 aydan küçük bebeklerin emzirerek veya sallayarak uyutulmasında bir sakınca yoktur. Eğer anne isterse bu yöntemi kullanabilir. Ama bebek 6. ayını doldurduktan sonra, daha sağlıklı ve kesintisiz, büyümeyi destekleyici bir uyku uyumaları için annelere bebeklerine kendi başlarına uykuya dalmalarını öğretmelerini tavsiye ediyoruz.