İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı’nın yazarı Kim West – “The Sleep Lady” – Kim West Metodu’nun – Shuffle – yaratıcısı ve uygulayıcısıdır.
Kim West Uyku Metodu uykuya geçişte kullanılan uyaranı (sallama, emzirme, sütle uyuma gibi uyku araçlarını) aşamalı olarak kesen bir metoddur. Kim West Metodu bebeğinize kendi başına uyumayı öğretirken uygulayabileceğiniz metodlar arasında en yumuşak olan metoddur. Çocuğun odada yalnız kalmasına izin vermez. Kendi başlarına uyumayı öğrenirken, fiziksel ve sözlü olarak odada, çocuğunuzun yanında olarak güvende hissetmesini sağlar. Öğrenilmiş çaresizliğe neden olmaz. Kim West Metodu 6 ayın üzerindeki çocuklar için önerilen bir yöntemdir.
Aynı zamanda bir aile terapisti olan Kim West, İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı’nı yazarak, oluşturduğu bu yöntemden bütün ailelerin yararlanmasını sağlamıştır. Kim West Metodu’nu uygulayan anneler, uygulamaya başladıkları ikinci geceden itibaren gece uykularındaki olumlu gelişimi fark ederler.
Bu yöntemin işleyişi şöyledir:

* Işıkları kapatın ve bebeğinizi uykulu ama henüz uyanıkken yatağına yatırın. Bebeğinizin yatağının yanında ama size dokunamayacağı bir mesafede otururak aşağıdaki yönergeleri uygulayın.

1. Ayakta duracak yaşta ise, çocuğunuzu zorla yatırmaya çalışmayın. Şilteye patpatlayarak onu yatmaya ikna etmeye çalışın.

2. Uykuya dalana kadar, elinizi yatağın parmaklıkları arasından sokarak çocuğunuzu aralıklı olarak sevebilirsiniz ancak bunu sürekli yapmayın. Uykuya dalmaya başladığını gördüğünüz an elinizi çekin.

3. Dokunuş sizin kontrolünüzde olmalıdır. yani çocuğunuzun parmağınızı ya da elinizi tutarak uykuya dalmasına izin vermeyin, çünkü uyuduğu zaman elinizi çekmeye çalıştığınızda uyanabilir ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalabilirsiniz.

4. Çocuğunuz çok ağlıyorsa kucağınıza alabilirsiniz. Sakinleşene kadar onu kendi odasında, kucağınızda tutun. Ancak kucağınızda uykuya dalacak kadar uzun tutmamaya dikkat edin. Sakinleştiği zaman öpüp tekrar yatağına yatırın ve sandalyeye oturun.

Not: Eğer çocuğunuz kucağınıza alır almaz susuyorsa “kandırıldınız” demek olabilir, siz ona uyku eğitimi vereceğiniz yerde o sizi kucağa alma konusunda eğitiyor olabilir. Bu durumda bir dahaki sefere kucağınıza almak için biraz daha bekleyin.

5. Metodun ilk 3 gününde, akşam derin uykuya dalana kadar ve gece boyunca tüm uyanmalarında bebeğinizin yatağının başında olun.

* her 3 günde bir sandalyenizi bebeğinizin beşiğinden biraz daha uzağa götürün

* Bu metodu uygulayarak sandalyenizi yatağın yanından, kapıya yakın bir yere çektiğiniz zaman çocuğunuz gece ortasında uyandığında, kalkıp yatağın yanına gidin, ona güven verin, öpün, ayağa kalkmışsa tekrar yatmaya ikna edin ve sonra kapının yanında duran sandalyenize geri dönün. Çok ağlıyorsa (bu ağlamanın derecesini en iyi siz bilirsiniz) kucağınıza alın ancak sakinleşene kadar tutup sonra beşiğine yatırıp tekrar sandalyenize gidin.

Kaynak: SleepLady, İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı

Kim West metodunu uygularken profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu hemen şimdi doldurun. 

"*" gerekli alanları gösterir

Sizin adınız*
DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY
*
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.