Çok sevdiğim bir doktor ‘Bebekler 4. ayda annelerinin kullanma kılavuzunu yazıp 6. ayda basıma veriyorlar’ demişti. ????

Şimdi siz düşünün; ilerleyen aylarda kaçıncı basımı yazıyorlar? Sizin o anki tedirginliğinizden nasıl etkileniyorlar ya da o andaki davranışına vereceğiniz anlık tereddütü nasıl kullanıyorlar?

Örneğin bu aralar benim çok ciddi mücadele içinde olduğum bir durum var. Küçük oğlum Kaan 3,5 yaşında. Bu zamana kadar bana uyku konusunda hiç problem çıkartmadı ama son 1 aydır “Korkuyorum, yanında yatayım yada sen benim odamda yat” demeler başladı. Çok iyi biliyorum ki bir defa kabul edilen teklif hemen her zaman yapılabilecek hatta yapılması gereken duruma dönüşüyor.
E zaman zaman benim de çocuklarla birlikte yatmayı canım çekmiyor değil. O yüzden şöyle bir çözüm bulduk: Cuma akşamı çocuklar genelde ya anneannede ya babaannede yatıyor ki, özlemiş oluyoruz. Dışarıda yattıkları gecenin ertesinde ki gece hep beraber mutlu mutlu yatıyoruz.

Amaaaa olay şurada değişiyor: İkisi de çok net ve kesin biliyorlar ki kural açık net. ???? Ertesi günlerde ağlamak, çıldırmak çözüm değil.
Bu durumda zaman zaman deneme yapmıyor değiller tabi. Ancak biliyorlar ki, anne net ve işe yaramayacak! Ara ara yoklayıp, düzenlerinde sıkıntı çıkartmadan devam ediyorlar. Bu düzen ve sınırları belirlemek hem onları rahatlatıyor hem de benim hayatımı kolaylaştırıyor.

Uyku Meleği Zeynep Demirel