Anne baba olmanın güzel yanları çok olsa da, zorlayıcı tarafları da var. Bunların başında da uyku geliyor. Özellikle bebekler hayatlarının ilk aylarında dünyaya alışmaya çalışırken uykuya dalmakta ve kesintisiz uyku uyumakta zorlanabiliyor. Bebeğinize daha iyi uykulara sahip olması için yardımcı olmak istiyorsanız Kim West metodunu inceleyebilirsiniz.

Bebeğiniz büyürken ne zaman kendi kendine uyumaya alışacağını, ilk deliksiz uykusunu ne zaman uyuyacağını düşünmeniz çok doğal. Pek çok anne baba, bu soruların yanıtını ararken çeşitli yöntemlere başvurma ihtiyacı duyabilir. Bazı kaynaklarda uyku eğitimi olarak da adlandırılan bebeği kendi kendine uyumaya alıştırma metotları arasında Kim West metodu tüm dünyada bebek dostu bir yöntem olması sebebiyle yaygın olarak uygulanmasıyla öne çıkıyor. The Sleep Lady olarak da bilinen ve gece boyunca uyuyabileceği aya erişmesine rağmen uyumayan bebeklere dair çözüm önerileri içeren bir yöntem geliştiren Kim West, bebeklerin odalarında kendi başlarına ağlamaya bırakıldığı yöntemler yerine daha yumuşak bir çözüm sunuyor. Kim West yöntemi ile aileler çocuklarının uyku saatlerini düzenleyerek ve adım adım uykuya dalma alışkanlıklarını değiştirerek bebeklerine kendi kendine uykuya dalma becerisi kazandırabiliyor. İşte, Kim West metodunun temel unsurları:

Bebeğinizin Hazır Olduğundan Emin Olun

Kim West, metodunun (Shuffle) altıncı aydan itibaren uygulanmasını öneriyor. Bebeğinizi kendi kendine uykuya dalmaya alıştırmadan önce bebeğinizin buna hazır olduğuna emin olmanızda fayda var. Metodu uygulamaya başlamadan önce bebeğinizin gündüz uyku düzenini oluşturmak düzenli bir uyku saati belirlemek ve bir süre buna uymak önem taşıyor.

Kötü Uyku Alışkanlıklarından Kurtulun

Kim West metoduyla ilk hedefiniz, bebeğinizin kendi kendine uykuya dalmasını olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kurtulmak olmalı. Örneğin bebeğinizi emzirerek uyutuyorsanız, meme yerine kendi kendini rahatlatabileceği uyku alışkanlıklarını koymanız gerekiyor. Kim West tüm bu alışkanlıkların yavaş yavaş kesilmesinden yana.

Kademe Kademe Uzaklaşın

Kim West, uygulamaya bebeğinizin gündüz uykularının iyi olduğu bir günün akşamında başlamanızı öneriyor. Yapmanız gereken en temel hatlarıyla; ışık açıkken bebeğinizi beslemek, ona rahatlatıcı bir uyku ritüeli uygulamak, ışıkları kapatarak uykulu ama uyanık bebeğinizi yatağına yatırmak. İlk üç gece boyunca bebeğinizin beşiğinin yanına koyduğunuz sandalyede oturun ve onu ağladığında rahatlatın. Sonrasında her üç günde bir sandalyenizi odanın kapısına doğru beşikten biraz daha uzağa götürün. İki hafta içinde bebeğinizi yatağına yatırdıktan sonra kendi kendine uykuya dalması için odasından rahatlıkla çıkabileceksiniz! Bu aşamaya geldiğinizde bebeğiniz halen ağlıyorsa o zaman uygulamada bir tutarsızlık yapmış olabilirsiniz.

Eğer yaptığınız tutarsızlığı belirleyemiyorsanız veya bu yolculukta kendi başınıza ilerlemek, yapabileceğiniz hatalarla ilgili risk almak istemiyorsanız yukarda belirtilen adımları adım adım planlayacağınız danışmanlık hizmeti için Türkiye’de Kim West’ten eğitim almış ve bütün evrelerin inceliklerine hakim GSC sertifikalı koçlarından destek alabilirsiniz.