Merhabalar; ben her gece 8-10 kere kalkan, bazı geceler 1.5-2 saat boyunca annesinin ve babasının kucağında çılgınca ağlayan, pek çok ağlamasında meme verilerek uykuya döndürmeye çalışan sayısız bebekten birinin annesiyim. Tüm bu çabaya rağmen sonuç olarak ortada uykusunu alamayan bir bebek, gergin ve yorgun ebeveynler olarak hayatımız devam edip gidiyordu. Bu gidişatı değiştirmeseydik muhtemelen bugünkü kadar keyifli ve neşeli oyunlar oynayamaz, telefon/tablet ekranına da kısa zamanda mecbur kalırdık. Yani sadece gecelerimiz değil, gündüzlerimiz de aydınlandı.

Zeynep Hanım’ın verdiği eğitim ve sonsuz destek sayesinde kızımız kesintisiz uyuyor. Sabahları hepimiz dinç ve birbirimizi özlemiş olarak uyanıyoruz. Çocuğumuza kendini regüle etmesi ve temel yaşam becerilerini edinmesi için imkân tanıdık, o da bunu değerlendirdi. Süreç zaman zaman zorlasa da Zeynep Hanım’ın söylediği gibi eğitimden önceki gecelerimizden daha zor olmadı neredeyse. En yorulduğum zamanlarda Zeynep Hanım telefonun ucundan elini uzatıp omzuma koydu ve ‘çok iyi gidiyorsunuz’ dedi, bir anneyi konu ne olursa olsun en çok rahatlatan da bu herhalde.

Ebeveynlerine bağlı ama bağımsız bir çocuk yetiştirmek üzere faydalı bir beceri kazandırdığımıza inanıyoruz. 

Çok güvendiğim bir pedagog diyor ki; ‘annelik ömür boyu sürecek bir yolculuk, kendinizi idareli kullanın’. Hiçbir anne fedakârlık yapacağım diye kendini perişan etmemeli, bırakın çocukların içlerindeki o sonsuz potansiyel harekete geçsin.

Emekleri için başta Zeynep Hanım olmak üzere tüm Uyku Meleği ekibine çok teşekkür ederim.

Hikayenizi paylaştığınız için teşekkür eder, gece boyu kesintisiz uykular dileriz. ?