Çınar’ı dünyaya getirmeyi beklerken, uykunun bizim için bir problem olabileceği aklımızın ucundan bile geçmemişti. Çınar 4 aylıkken başlayan uyku eğitimi hikayemiz 9 aylıkken Gülümm Hanım’dan destek almaya karar vermemiz ile beraber çözümlendi.

4. aydan itibaren gaz problemlerinin bitmesiyle Çınar’ın hala bir düzeninin olmayışını gördüğüm anda gaz probleminin yerini uyku probleminin aldığını fark etmiştim. Neyse ki çözümlenemeyecek bir problem değildi, birkaç kaynak okunarak durum çözümlenebilirdi. Ama çok büyük bir etkeni göz ardı etmiştim, çok hareketli ve zor bir bebeğim vardı ve her şey okuduklarım kadar kolay olmayacaktı. Bir uzmanın farkı burada ortaya çıktı.

Uzun uğraşlarım sonrasında Çınar’ın hala uyurken zorlanması beni artık psikolojik olarak bitirmişti. Ve bir sabah bir uzmana ihtiyacım olduğuna karar verdim.

Etrafımda ki insanların “ Çok abartıyorsun; bazı çocuk uyumaz. Rahat ol, uyumazsa uyumasın, elbet yorulunca uyur” sözlerine kulak asmandan Çınar’ın uyuması için elimden ne geliyorsa yapacaktım. Çünkü biliyordum ki benim hatalarım ve tutarsızlıklarım yüzünden uyuyamıyordu ama hatalarımın ne olduğunu ben de bilmiyordum.

Gülüm Hanım ile ilk telefon görüşmemizden itibaren zaten her şeyin yoluna gireceğini hissetmiştim. Yaklaşımı o kadar iyiydi ki rahatlamıştım bile ve mutlu sona ulaşacağımızdan emindim. Gülüm Hanım’ın desteğiyle 1 ay içinde, araya tatilimizin girmiş olmasına rağmen , minimum ağlama ile çok yumuşak bir şekilde hem Çınar yorulmadan hem de biz yorulmadan, uykularımız düzene girdi.

Şimdi o kadar güzel uyuyan bir bebeğimiz var ki bu düzeni bozmamak için elimizden geldiğince hatalı davranmamaya çalışıyoruz, çünkü artık biliyoruz ki eğer hatalı davranırsak sabahlara kadar ayakta sallamalar, 15 dakikalık kısa uykular, huzursuzluklar, ağlamalar, hepsi bizi bekliyor olacak.

Biz mutluyuz, Çınar mutlu.

Gülüm Hanım, bize bu desteği verdiğiniz için size tekrar çok teşekkür ederiz …

Sevgi ve saygılarımızla,

Arzu-Halil Şahin