Ebeveynler genellikle bebekleri için “karnı tok, altı temiz, gazı da yok; e niye ağlıyor bu bebek?” diye sorarlar. Ama unuttukları, hayati önemde olan bir şey var: Burun tıkanıklığı.

Sağlıklı nefes alamamak, bebeklerin gelişimini tamamlamasını etkileyen sorunları ortaya çıkarır. Burunda tıkanıklık görülmesi durumunda yemek ve uyku düzeninde aksaklıklar oluşur. Bebekler, ilk aylarda yetişkinlerden farklı olarak, ağızdan nefes alamazlar, sadece burundan solunum yapabilirler. Bunun tek istisnası ağladıkları zaman gerçekleşir. Sadece ağladıkları zaman ağızlarından nefes alabilirler. Burunları tıkalı olduğunda ağlarlar ki yaşam için gerekli olan oksijeni alabilsinler. Burnu tıkalı olan bebekler emerken de sıkıntı çekerler. Zira emerken ağızlarından nefes alamadıkları için beslenmeleri de aksar.

Bebeklerin gelişimi için en önemli ihtiyaçların başında gelen uyku da bu süreçten etkilenir. Burnu tıkalı olan yeni doğan bir bebek, sürekli olarak ağlayarak uykudan uyanır. Genelde de bu ağlama aç olması olarak algılanıp, meme verilir. Bu da ihtiyacı olan nefesi alamamasına ve daha çok ağlamasına neden olur. Burun tıkanıklığı durumunda sağlıklı nefes alamadıkları için uyku kaliteleri bozulur ve huzursuzluklar baş göstermeye başlar. Ağızlarından aldıkları nefes, onları yorduğu ve uyku kalitesini etkilediği için sık uyanırlar ve derin uykuya geçemedikleri için dinlenemezler ve iştahları da kesilebilir.

Uykuda tıkanmalar ilerleyen yaşlarda bebeklerin diş ve yüz yapısını da etkileyebilir. Burun tıkanıklığı olan çocuk genelde ağzı açık durur. Uyurken horlama olabilir. Burnun, içimize çektiğimiz havayı filtre etmek gibi bir görevi de olduğu için, inatçı öksürükler burun tıkanıklığına eşlik eder çünkü hava temizlenmeden ve ısıtılmadan akciğerlere gider.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığından kulaklar da etkilenebilir. Geniz bölgesinde bulunan kulak kanalı kapanarak, kulakta sıvı birikimine ve işitme kayıplarına neden olabilir. Bu durum daha da ilerlerse çocuğun işitme ve konuşma gelişimini engelleyebilir. Tüm bunlardan dolayı bebeğinizin sağlıklı gelişimi de olumsuz yönden etkilenir.

Merak etmeyin! Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. 🙂 Sadece burun tıkanıklığının önemsenmesi ve bir an önce önlemler almanız için küçük birkaç uyarı. Gribal enfeksiyonlar ve bu gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklıkları bir an önce geçsin istiyorsanız bunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Kuru bir ortam burun tıkanıklığına yol açabileceği için ortamın nem dengesini gözetmelisiniz. Kalorifer peteklerine ıslak bir bez koyabilir ya da doktorunuzun onayı ile nem dengeleyici cihazlar kullanabilirsiniz.
  • Uyku ortamını gün içerisinde mutlaka havalandırın. 10 dakika havalandırma burun tıkanıklıklığının giderilmesi noktasında etkili bir yerde durmaktadır. Ayrıca dışarı çıkıp hava aldırma imkanınız varsa dışarı çıkabilirsiniz.
  • Burun kanalındaki tahriş edici maddelerin temizlenmesi ve dışarı atılması için bol miktarda sıvı tüketimi çok önemli.
  • Bebeğiniz yastık kullanabilecek yaşa geldiyse, (https://uykumelegi.com/bebeklerde-yastik-kullanimi) uyurken başını bir yastık yardımıyla yüksekte tutun. Yastık sayesinde daha rahat nefes alacaktır.

Unutmayın iyi bir nefes, iyi bir uyku demektir!

Uyku meleklerimizden destek almak ister misiniz? Buraya tıklayın, form doldurun. Biz sizi arayalım.

Her Perşembe yayınlanan videolarımızı takip etmek için Youtube kanalımıza abone olun.