Uyurken oda sıcaklığı ne olmalı konusunda sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Doğal olarak siz de, bize “Peki bu sıcaklıkta ne giydirmeliyiz?” diye soruyorsunuz. Haklısınız! Ortam sıcaklığı kadar, o sıcaklıkta çocuklarımızın ne giydiği de önemli.

Araştırdıysanız doğru oda sıcaklığı konusunda farklı kaynakların farklı rakamlar verdiğini fark etmişsinizdir. Bu durum, farklı bilgi kaynakların farklı ülke uzmanları tarafından yazılmasından kaynaklanmaktadır. Daha soğuk iklimde olan uzmanlar daha düşük sıcaklık söylemektedir. Zira bu ülkelerde günlük yaşam ısıları da farklıdır. Bizim ülkemiz için kışın 20-22°C, yazın 22-24°C ideal uyku ısısı olarak tanımlanabilir. Bu sıcaklıklar için aşağıdaki tabloda gördüğünüz şekilde çocuğunuza giydireceğiniz gece kıyafetlerini ayarlayabilirsiniz. Bu konuda da farklı ülke kaynakları farklı katmanlar veriyor. Tabi bir de ürününü satmak için ona göre ayarlama yapan üreticilerin paylaştığı tablolar var. Ben daha çok Türk annesinin, geçmişten gelen ‘Uyuyanın üzerine kar yağar.’ öğretisi ile en çok bağdaşabilecek şekilde, klinik çalışmaları da göz önüne alarak bir tablo oluşturdum.

Tabloyu inceleyince haklı olarak TOG nedir diye soracaksınız. Ülkemizde çok az giyim markası bu terimi kullanıyor. TOG en basit anlamıyla kumaş kalındığını anlatır. 0.5 TOG’u çok ince, 1 TOG’u normal penye, 2,5 TOG’u da daha kalın bir penye olarak düşünebilirsiniz. Kumaş’ın kalındığı arttıkça giydirdiğiniz katman sayısının azalması gerekir.

Unutmayın, insan uyuduğunda vücut ısısı düşer. Yani siz uyanıkken bebeğinizin vücuduna dokunduğunuzda, daha düşük bir derecedeki tene dokunduğunuzdan üşüyor gibi gelmesi doğaldır. Özellikle giyimli olmayan bir yerine dokunduğunuzda soğuk olması sizi yanıltabilir. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak için mutlaka giyimli bir yerine dokunarak kontrol etmenizi öneririm.