Terör mü?

Gece yattıktan 1-2 saat sonra ağlayarak uyanıyor ve sakinleştirmemiz mümkün olmuyor. Onu ne bu kadar etkiliyor olabilir? Ben bu kâbusları nasıl durdururum?

Bunların kâbus olduğundan emin misiniz? Gece terörü diye bir şey duydunuz mu daha önce? Eğer duymasıysanız kâbus olup olmadığına aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra karar verin derim.

Uyku terörü 4 ile 12 yaş arasında gerçekleşir diye bilinmesine karşın, 15 aylıktan itibaren görülebilmektedir. Özellikle derin uyku sırasında gerçekleştiğinden gece uykusunun ilk iki saatinde ortaya çıkar. Ebeveynler için izlemesi çok zor bir durumdur ama kesinlikle bu duygusal bir bozukluğun işareti değildir. Anne-babalar olarak sizler sabahleyin yaşananları çok net hatırlarken çocuğunuzun hiçbir şey hatırlamadığını görürsünüz. Çocuğunuza bir şey hatırlatmaya çalışmayın. Kesinlikle hatırlamadığı için utanma ve suçluluk duygusu oluşturabilirsiniz.

Aslında çocuğunuz gece terörünü yaşadığı sırada gözleri tamamen açık bile olsa sadece yarı uyanık vaziyettedir. Bu durum 5 dakikayla 15 dakika arasında sürebilir. En büyük sebeplerinden biri aşırı yorgunluktur ve çocuğunuzun yorgunluk seviyesi düştükçe gece terörünün ortadan kalması söz konusu olabilir. Uyku apnesi diğer sebeplerinden biridir ve bu durum uyku apnesi konusunda uzman birisi ile görüşülmesi gereken bir durumdur. Çocukluğunda gece terörü ve ya uyur gezerlik deneyimi olan ebeveynlerin çocuklarında görülme olasılığı yüksektir. Toplamda çocuklarda %5 oranında görülür.

Peki, ne yapmalısınız?

Çocuğunuz gece terörünü yaşadığı süreçte gözlemleyin ve kendisine zarar vermesini engellemelisiniz. Ne yaptığının bilincinde olmadığı için normalde yapmadığı tehlikeli şeyler yapabilir. Olabildiğince dokunmamaya, sarılmamaya çalışın. Bunları yapmanız sadece yaşadığı sürecin uzamasına sebep olur. Sakince yanında olduğunuzu ve güvende olduğunu söyleyin. Sabah kalktığınızda konudan hiç bahsetmeyin.

Aşırı yorgunluktan dolayı gerçekleşen gece terörünü engellemenin yegane yolu geceleri daha erken yatırmaktır. Eğer düzen bozukluğuna, yorgunluğa veya az uykuya bağlı olarak gerçekleşen bir gece terörü yerine süreklilik arz eden bir gece terörü deneyiminiz varsa birkaç gün günce tutmanızı öneririm. Böylece terörün tam olarak ne zaman gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Bunu tespit ettikten sonra gece terörünün oluşma saatinden 15 dakika önce çocuğunuzu yarı uyanıklık yaşayacağı şekilde uyandırmalısınız. Yarı uyanıklık için sağdan sola döndürebilirsiniz, kucağınıza alıp tekrar yerine koyabilirsiniz. Önemli olan uyku döngüsünü kırmak ve yeni bir döngüye geçmesini sağlamaktır. Bunu 7-10 gün tekrarlayın. Eğer yeniden oluşursa o zaman 2 hafta süreyle yeniden aynı şeyi yapmanızı öneririm.

Önemli Not: Her ne kadar gece terörü psikolojik bir problem ya da hastalık değilse de, bu durumu doktorunuzla konuşarak gece terörünün altında yatan bir travma, hastalık veya uyku apnesi olmadığından emin olmanızı öneririm.

Yazan: Uyku Meleği Seride Samurkaş