Pekçok ebeveynin zihninde bebek eğitimi denince bir odada yanlız başına bırakılmış ağlayan bir bebek ve kapının önünde bu ağlamaları dinleyen, bu kadar çok ağlamasının ona zarar vermeyeceğini içinden sürekli tekrarlayan ve ama aslında buna hiç inanmayan anne babalar canlanır. Şanslıyız ki Kim West metodu böyle bir yöntem değildir. Uyku Meleği koçları olarak bizler de birer anneyiz. Çocuklarımızın histerik bir şekilde ağlamasını istemedik ve Kim West metodu bunu bize sağladı ve çocuklarımıza minimum ağlama ile uyku eğitimi vermeyi başardık. Aynı şekilde danışanlarımızın bebeklerine de…

Kim West metodu tüm Dünya’da Sleep Lady olarak bilinen ve bir aile terapisti olan Kim West tarafından kendi çocuklarının uyku problemlerini çözmek maksadı ile tasarlanmış bir metoddur. Kim West aile terapisti olmasının getirdiği uzmanlık ile bu metodun kolay uygulanabilir, anne çocuk güven bağını zedelemeyen, efektif, sonuca ulaştıran bir metod olmasını sağlamıştır. Bu metod uykuya geçişte kullanılan uyaranı (sallama, emzirme, sütle uyuma gibi uyku araçlarını) aşamalı olarak kesen bir metoddur ve bu sebeple uyaranı bir anda kesen (ağlama yöntemi gibi) metodlara göre tamamlanma süresi daha uzundur. Anne-baba tutarlı ve kararlı olduğu sürece bu metod ile ortalama olarak 15 günde gece uykuları, 4-6 hafta arasında da gündüz uykuları düzene girer.

Kim West metodu ile uyku eğitimine başladığınız zaman sıfır ağlama olacak diyemeyiz. Çünkü bebeğinizin ya da çocuğunuzun hayatında bir değişiklik yaratıyor, yeretmiş alışkanlıklarından çocuğunuzu vazgeçirmeye çalışıyor olacaksınız.  Kendi başına uyumayı öğrenmeye çalışırken bebeğiniz sızlanarak, homurdanır gibi ağlayabilir ve hatta değişime tepki gösterip, şiddetli bir şekilde ağlamaya başlayabilir. Bunlar olağan tepkilerdir. Ama histerik seviyede ağmaları gözardı etmek Kim West yönteminin bir parçası değildir.

Kim West metodunun en güzel yönlerinden biri 6 ay – 6 yaş arasındaki tüm bebek ve çocuklarda uygulanabilmesidir. Ayrıca 18 aydan büyük çocuklara pratikte uygulanabilecek tek metoddur. Her aile ve de her çocuk farklıdır gerçeğinden yola çıkılarak size özgü bir şekilde metod size özel şekilde değiştirilebilir.

Pekçok aile uyku eğitiminin ilk 7-10 gününde bebeklerinin uyku alışkanlıklarını değiştirmede aşama kaydeder. İlk 10 günde gelişim yaşamayan ailelerin metodu nasıl uyguladıklarını gözden geçirmelerini tavsiye ederiz. Bir uykuya geçiş aracını bırakırken diğerine geçmiş olabilirsiniz ya da tutarsız davranmış olabilirsiniz.  Bunu çözmek çok zor değildir. Metodda birkaç adım geriye giderek çocuğunuzun aynı aşamalardan tekrar geçmesini sağlayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.