Bugün ÇokBilmiş Nurturia’da uyku konusu ile ilgili benden bahsetmiş. Orada geçen yorumlardan birine Nurturia’da nasıl cevap vereceğimi bulamadığım için buradan bilgi vereyim istedim.

2 yaşındaki çocukların geceleri uyuması gereken süre minimum 11 saat, gündüzleri tek uykuda 2 saattir. Gece sekiz saat uyuyan bir çocuğun gündüzleri yorgunluğa bağlı olarak sinirli, sabırsız, aşırı hareketli olması muhtemeldir.

Yorumu bırakan anne demiş ki ‘Ne yaparsak yapalım uyumuyor.’ Herkese herşeyi yaptırmak mümkündür, ’Uyumak istemiyorum.’ diyen çocuklara bile 😉

İşin yine gelip dayandığı noktada tutarlı olmaktan geçmektedir. Tutarlı olmak deyince, bu yaşdaki çocuklar için bir – iki günden bahsetmiyorum, 4-6 hafta gibi bir süre hergün, her şart altında aynı şeyi yapmaktan bahsediyorum. İlk günlerde zor olacaktır. Uyuması çok uzun sürecektir. Özellikle de bebek yatağında değil de büyük yatağında yatıyorsa. Eğer kendi başına uyumayı bilmiyorsa o zaman ilk olarak bunu öğrenmesi gerekir ki uyutma sırasında sabır sınavının sonucu tutarsızlıkla sonuçlanmasın. Bu arada hangi metodu seçerseniz seçin, hangi rutini uygularsanız uygulayın, işler iyiye gitmeden önce kötüye gidecektir. Eğer siz tutarlı davranmazsanız bir sonraki denemeniz daha da zor olacaktır. Çünkü çocuğunuz ne zaman, hangi şart altında sizin ne yaptığınızı anlayamadığından, o da nasıl davranacağını bilemeyecektir.

Bu yazıdan hatırlayacağınız tek şey varsa o da ‘Tutarlı Olmak’ olmalıdır.

Yazan: Uyku Meleği Seride Samurkaş