İki kardeş aynı odayı paylaşmak durumunda kalırsa ne olur? Çoğunlukla ebeveynler eğer ki iki kardeş aynı odayı paylaşırsa çocukların uyku düzeninin bozulacağını ya da çocuklara uyku eğitimi vermenin daha da zorlaşacağını düşünürler. Bu endişeler haklı olduğu kadar bu durumda yapılabilecek ve oda paylaşım tecrübesini pozitif hale getirebilecek şeyler de mevcut.

İki kardeşi aynı odaya yerleştirmeden önce bu değişikliği neden yaptğınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Belki yeni bir eve, belki de başka şehre taşınıyorsunuz ya da yolda yeni bir bebek var. Şunu akılda tutmak gerekir ki büyük değişiklikler çocuğunuzu mutlaka etkileyecektir. Aynı anda birden fazla değişimle başa çıkmaları kolay olmayacaktır.

İki kardeşi aynı odaya koymadan önce mümkünse her ikisinin de uyku eğitimi almış olmasını sağlamanız iyi olacaktır. Başka bir deyişle her ikisinin de kendi kendine uyumayı biliyor olması önemli.

Her iki çocuğunuza da uyku eğitimi verecekseniz ayrı ayrı vermenizi öneririm. Özellikle,aralarında yaş farkı varsa iki çocuğunuza aynı oda içerisinde uyku eğitimi vermek kolay olmayacaktır. Eğer şansınız varsa öncelikle onları ayrı odalarda tutun ve uyku sorunu daha fazla olan çocuğunuza odaklanın. Bu, uyku sorunu olan çocuğunuzun diğerini uyandırmasını ya da sizin de stres olup o sırada güzel bir şekilde uyuyan diğer çocuğunuzun uyanmaması için her yolu denemenizi (diğer çocuğunuzu uyutmak için emzirmek, sallamak gibi) engelleyecektir.

Uyku sorunu olan çocuğunuz diğerini uyandırmasın diye hemen yanına koşup geri uyutmaya çalışırsanız çocuğunuzun gece uyanmalarının devam etmesine ve hatta artmasına sebep verirsiniz. Bunu yaptğınız zaman aslında çocuğunuza “Eğer ağlarsan ya da bağırırsan, annen hemen yanına gelir ve seni kucağına alır” mesajını öğretmiş olursunuz. Bebekler ve çocuklarımız sandığımızdan daha akıllılar çünküJ

İki çocuğunuzu birden, ayrı ayrı uyku eğitimi veremeyeceksiniz o zaman bu görevi eşinizle, bakıcınızla ya da bir diğer aile ferdi ile paylaşmanızı öneririm. Siz bir çocuğunuza eğitim verirken diğer kişi de öbür çocuğunuza eğitim vermeyi deneyebilir.

Mümkün olduğunca her bir çocuğunuzun kendine ait uyku güncesinden sapmamaya çalışın. Özellikle de aralarındaki yaş farkı fazla ise,.yatak saatinde öncelikle küçük olan çocuğunuzu uyutup sonra büyük olanı yatırabilirsiniz.

Her iki çocuğunuzun da alması gereken uykuyu aldığından emin olmak için gündüz uykusunda onları ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu özellikle küçük çocuğunuzun daha uzun uyuduğu, büyüğün arasıra gündüz uykusu yaptığı zamanlar için geçerlidir. Bunun da sebebi gündüz uykusunun gece uykusundan farklı oluşudur. Gece aynı odayı paylaşmak isteyen çocuklarınız gündüz buna istekli olmayabilir ve birbirlerinin uykularını olumsuz etkileyebilirler.

Çocuklarınızı aynı odaya yerleştirdiğiniz ilk zamanlarda en küçük bir seste sürekli birbirlerini uyandırabilirler. Bu doğaldır. Onlara zaman tanıyınJ Bu duruma zamanla alıştıklarını, küçük çocuğunuz yatağın köşesine sıkışan uyku arkadaşını almak için epey ses yaparken büyük olanın bu durumdan hiç etkilenmediğini göreceksiniz.