Ela’ya ilk uyku eğitimi verdiğim zaman 7 aylıktı. O kadar çok ağlatıp, o kadar çok yalnız bırakmıştım ki, bunun bana bu kadar şiddetli geri döneceğini bilemezdim. 7 aylıkken sınırsız ağlatmalarım sonucunda 3 günde kendi kendine uyur hale gelmişti ancak bu durum sadece 5 ay sürdü ve Ela 11. ayını bitirdiğinde hiç uyumaz ve sakinleştirilemez hale geldi!

Bu dönemde en sevdiğimiz yardımcımız kaçmıştı. Ben tam işe başlamak üzereyken açıkta kalmamla birlikte ani bir kararla Bodrum’da tüm yazı geçirmeye karar verdik ve hayatımda bu kadar uykusuz kaldığım, sınırlarımın zorlandığı bir yaz geçirdiğimi hatırlamıyorum. Daha tatilin 5. gününde Uyku Meleği Gülüm Hanım’la tanıştık ve o zor günlerimde bana Gülüm Hanım’dan başka hiç kimse yardım edemedi.

Bodrum’da kaldığımız süre boyunca Ela’nın 6 diş çıkarması, ayrılık kaygısının en üst seviyeye çıkmış olması ve değişik ortam ve kişiler onun bir türlü deliksiz uyumamasını sağladı. Etrafımdaki herkes Ela’nın durmadan uyanıklık süresini takip ediyor olmamdan dolayı çok eleştirdi beni ama Gülüm Hanım her zaman bana destek oldu ve hatta bir psikolog gibi ruhuma çok iyi geldi.

İstanbul’a döndüğümüzde dişli bir kızım ve artık eski düzenine dönmesini bekleyen bir anne olmuştuk. Sabrım kalmamıştı, sinirliydim ve artık bir mucize bekliyordum.

Eğitimi bırakıp pes edecek hale çok geldim. Ama Gülüm hanım her zaman desteğiyle beni geri ayağa kaldırdı ve Ela’ya en uygun olacak, onun ayrılık kaygısı yaşamadan kendi kendine mutlu olacağı formülü buldu. İnanın Gülüm Hanım olmasaydı ne ayrılık kaygısı geçirdiğini bilebilirdim ne de bu yaşadığımın normal olduğunu. Ne yazık ki Ela döndüğümüzde de 4 köpek dişini çıkarmaya başladı. Bu durum düşündüğümden çok korkunç bir hal alacak sandım. Ancak, en zor dişler olmasına karşın, Ela sakinleşmeye başladı ve tüm sinir krizleriyle birlikte kısa uykuları da azalmaya başladı.

Derken bir gün kalktım ki Ela tüm gece hiç uyanmamıştı. Gülüm Hanım’a bile bunu söylemeye korktum, nazar değecek diye :). Günler geçmeye başladı ve Ela artık deliksiz uyuyabiliyordu. Ve artık biliyoruz ki eğer Ela kalkarsa mutlaka bir sorunu veya sıkıntısı olduğu içindir. Mesela geçen gün gecenin bir vakti kalktığında tüylerim diken diken oldu, odasına bir girdik ki aşırı su içmesi bezinin sızdırmasına sebep olmuş ve yatak dahil ıslanmışlardı. Altını değiştirip, yatağını düzelttikten sonra uykusuna kaldığı yerden sabaha kadar devam etti.

Evet, gerçekten zor bir dönemden geçtik. Aylarca uykusuzluğun sıkıntılarını tüm aile olarak çektik. Ela’nın çıkardığı 10 dişi tüm aile çıkarmış kadar olduk, ama Gülüm Hanım’ın sonsuz desteği, bilgisi ve inancı sayesinde biz tekrardan uyumaya başladık.

Her şey için sonsuz kere teşekkür ederiz…