Bebeklerimin uyku problemleriyle boğuşurken internette Uyku Meleği’yle karşılaştım. Danışmanlık almadan önce de blogda okuduğum yazılardan cok faydalandım.

Biri kız, biri erkek ikizlerimiz var. Kızımın uykusu daha iyi durumdaydı ama oğlumun alerjilerinden dolayı uykusu cok düzensizdi. Gece boyunca defalarca uyanıyordu. Dolayısıyla biz de uyanıyorduk. Çok yorucu günlerdi.

Gittiğimiz bir tatil sonrasında kızımın da gece uykularının bozulmasıyla gece boyu eşim de ben de hiç uyuyamaz olmuştuk. Oldukça korkunç bir dönem geçirdik diyebilirim. Oğlumun alerjilerinin biraz kontrol altına alınmasıyla Seride Hanım’dan danışmanlık alarak ikisine de uyku eğitimi vermeye karar verdim.

İlk olarak neredeyse 20 ay hiç kesintisiz uyku uyumamış olan oğluma eğitim vererek başladık. Ne yalan söyleyeyim çok korkuyordum. Özellikle de eğitimin ilk gecesinden, ama Seride Hanım’ın da söylediği gibi hiç korktuğum gibi olmadı. Oğlum ikinci geceden itibaren ciddi bir aşama kaydetti ve kısa sürede kendi kendine uykuya dalmayı öğrendi. Böylelikle gece boyu kesintisiz uykular uyumaya başladı ve tabii biz de uyumaya başladık 🙂 Gece iyi uyuyan oğlum, gündüz de daha mutlu bir çocuk oldu. Sonrasında kızıma da eğitim vererek onun da uykusunun düzelmesini sağladık. Uyku sorunlarının çözülmesiyle çocuklarımız daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu oldular. Bizim de hayat kalitemizde kesinlikle inanılmaz bir artış oldu. Anne olarak şu ana kadar verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Çocuğunda uyku problemi yaşayan her anne bence uyku eğitimini düşünmeli. Bir parça zorlamayla çocukların ne kadar yol alabildiğini görmek çok etkileyici. Sıkıntılı geçecek kısa bir süre için çocuklarımızı yıllar sürebilecek sağlıksız uyku düzenlerine mahkum bırakmamalıyız diye düşünüyorum. Uyku eğitimi bence kesinlikle danışmanlık alınarak verilmeli, çünkü ne yapacağınızı bilmeniz eğitimin başarısı için çok önemli. Ayrıca, bu süreçte annenin de motivasyona ihtiyacı oluyor ve bu da maalesef kitaptan okuyarak olabilecek birşey değil. Seride Hanım çok bilgili ve bu süreçte çok destekleyici. Sonuç alacağınıza dair olan güveni insanı rahatlatıyor ve umut veriyor. Kendisine tekrar tesekkur ederim