Bebeğinizle yaz tatiline gitmeyi planlıyorsunuz ama uyku rutininin bozulması konusunda endişeleriniz var. Yaz tatili sırasında ya da tatil dönüşünde uykusuz geceler geçirmek, neredeyse her anne babanın korkusu. Oysa uyku rutinini sürdürme konusunda basit ve etkili önlemler alarak keyifli bir tatil geçirebilir, dönüşte de rutininize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Uyku Ortamını Düzenleyin

Yaz tatilini ister yazlık evinizde, ister bir otelde geçirecek olun, öncelikle bebeğinizin uyku ortamını düzenleyerek işe başlamalısınız. İlk hedefiniz de bebeğinize evdeki uyku ortamına en yakın ortamı sağlamak olmalı. Otelde kalıyorsanız park yatak talep edebilir, yazlık eviniz için portatif seyahat yataklarından faydalanabilirsiniz. Bebeğinizin odasında kullandığınız nevresim, müslin battaniye gibi tanıdık objeleri seyahat yatağında kullanarak kendisini güvenli bir ortamda hissetmesini sağlayabilirsiniz. Sadece görsel açıdan değil, aynı zamanda koku açısından da nevresim ve battaniyeler ortamın daha bilindik olmasını sağlar. Tabii varsa uyku arkadaşını da yanınıza almayı unutmayın!

Karanlık ve Serin Bir Ortam Sunun

Bebeklerin serin ve karanlık bir ortamda daha iyi uyudukları malum. Ayrıca karanlık ortam bebeğinizin sabahın ilk ışıklarıyla uyanmasını da engelliyor. Otelde kalacaksanız önceden arayarak odalarda karartma perdesi olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer kalacağınız yerde karartma perdesi yoksa yanınıza battal boy çöp poşeti alarak geçici olarak ortamı karartmak için kullanabilirsiniz. Çok seyahat eden bir aile iseniz pencerelere kolaylıkla monte edilebilen, portatif ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca odanızı nasıl serinletebileceğinizi de mutlaka önceden araştırın.

Rutini Sürdürün

Evinizdeyken uyku öncesi nasıl bir rutin uyguluyorsanız yaz tatilinde de aynısını sürdürmeye çalışmanızda büyük fayda var. Her akşam banyo-masaj-kitap rutininiz varsa bunu otel odasında dahi olsanız sürdürmeye özen gösterin. Bebeğinizin alışık olduğu şampuanı, masaj yağını, uyku öncesi dinlemeyi sevdiği kitapları da bavulunuza koymayı unutmayın.

Öğle Uykusunu Atlamayın

Yaz tatili, günlük uyku rutininde aksamalara neden olabilir. Örneğin deniz kenarındayken gürültüden, sıcaktan ve diğer uyaranlardan dolayı bebeğinizi uyutmak imkansız bir göreve dönüşebilir. Böyle zamanlarda ara ara biraz esnek davranma ihtiyacı duymanız çok doğal. Özellikle tek uyku uyuyan çocuklarda öğle uykusu konusunda arada bir kaçamak yapsanız dahi bunu yaz tatilinin tümüne yayılan bir geleneğe dönüştürmemeye özen gösterin. Çünkü öğle uykusunu birkaç gün üst üste atladığınızda bu durum bebeğinize yorgunluk ve keyifsizlik olarak yansıyabilir.

Olmazsa olmaz gündüz uykusu rehberi için buraya tıklayın.

Eve Döndüğünüzde Eski Düzene Kademeli Bir Geçiş Yapın

Yaz tatiliniz uzun sürdüyse ve bu sürede bebeğinizin uyku düzeninde değişimler olduysa bir an önce eski düzene dönmek için çabalamak yerine kademeli geçişi deneyin. Örneğin bebeğinizin akşam yatağa gitme saati sarktıysa birkaç günde bir uyku saatini 15 dakika öne çekerek eski düzeninizi yeniden sağlayabilirsiniz. 


Kim West’ten eğitim alan Uyku Meleği koçları ile çalışarak bebeğinize sağlıklı uyku düzeni oluşturabilir, kesintisiz uykuya kavuşturabilirsiniz. Hemen buraya tıklayarak formu doldurun, bilgilendirme için sizi en kısa sürede arayalım.