Benim psikolojiye olan merakım yüzünden, oğlum 6 aylık olunca soluğu pedagog’da aldık. İyiki de öyle yapmısız…

Yok yok oğlumun her hangi bir sorunu yok. Sadece benim bu meraklılığım sayesinde biz yıllar içinde her tecrübemizle ilgili anne ve baba eğitimi almış olduk.

Buğra 13 aylık olup yürümeye başladığında bize Çağla’nın ilk söylediği şey “Sonunda evet diyeceğiniz şeye asla hayır demeyin” oldu. İşte bence herşeyin temeli bu. Her seferinde biraz daha sabrınız sınandığını düşünüyorsanız, hayır dediğiniz şeylere sonunda evet deyip demediğinize dikkat edin. Eminim ki bulacaksınızdır onların neler olduğunu. Eğer sizin tutum ve davranışlarınızda tutarlılık ve süreklilik yoksa, çocuğunuzun hangi tepkinizi dikkate alarak kendi davranışlarını düzenlemesini bekleyebilirsiniz ki…Tabi ki kendi işlerine hangisi geliyorsa ona tutunacaklar ve sizi pes ettirince kadar zorlayacaklardır.

Çocuk yetiştirirken sadece uyku eğitimi konusunda değil, her konuda tutarlı olmanız lazım. Unutmayın çocukların ‘Bugün haftasonu birşey olmaz.’ veya ‘Şu anda çok uykum var. Bir kereden birşey olmaz.’ gibi istisnaları anlamaları 0-6 yaş arasında gerçekleşmiyor. Bir kere anladılar mı bir yerde gevşediğinizi o zaman kontrolü ellerine alıyorlar.

Oğlumu ‘Laf dinleyen bir çocuk’ olarak tanımlanmasının altında, anne ve baba olarak uygulamaya çalıştığımız bu tutarlılık tutumumuz yatıyor. Hiç kolay birşey olmamakla birlikte, öte yandan hayatımızı rahatlatan da birşey. Denemenizi size de tavsiye ederim.