İpek Su Rahat Annesi Rahat. 🙂

Her bebek, her insan farklı bir kitapmış gerçekten ancak doğru bilinen o kadar da cok yanlış var ki. Bunlarla yeni kitap sayfalarını çevirmek daha da zorlaşıyor. Bizim kitabımızın İpek Su’nun doğum tarihi 17.09.2011.
İpek Su’yu rahatça, en az ağlama ile sinirlenmeden anlayarak anlayışla, tadına varararak çevirip, sağlam temeller atarak büyütüp, öz güven vererek sayfalarını yazmasını istiyoruz.

Uyku Meleğimiz yani Seride Hanım işte burda devreye giriyor 😉 İpek Su’yun uykuya dalmada güçlükleri, ciyak ciyak uyumak isteyip de hem beni, hem kendini heder etmeleri gündemimizden hiç çıkmaz haldeydi.

Evden çıkamadığım günler, internette olsun, kitaplarda olsun çözümler araştırıyordum. Gerek eşimin, gerek annemlerin “Çok okuyorsun, bebek bu, uykusu gelince uyur. Uğrasma, kafayı yiyeceksin” nasihatlarının iyiden iyiye sıklaştırıp beni bunalttığı zamanlardı. Önce Tracy Hogg yatır-kaldır metodunu keşfettim. Bazen 1 saat, bazen 1saat 10 dk sürdüğü oluyordu. Kızım kendini uyumak için yırtıyordu.Dışardan bakan gözlerde bu durum benim Ipek Su’yu zorla uyutmaya çalıştığım şeklinde algılanıyordu Ama ne oluyordu? En sonunda uyuyordu kendi kendine çünkü uykusu vardı hep. Benim bu uyutma çabalarım bebeğim tam uyumayacak artık dediğim an cevap buluyordu. Yine de eksik kalan bir şeyler vardı. Daha okumalıyım, araştırmalıyım modundaydım. Eşim de artık interneti kapatalım modundaydı ki Seride Hanım’la tanıştık. Uykumelegi.com’la e-maillerle zaten kendisiyle tanışmıştık ancak yüzyüze tanışmak icin bebeklerin kendi kendini telkin etmeye başladığı 6.cı ay civarlarını bekledim. Çok vahim degildi artık durumumuz. Ancak, düzen istiyordum.Yatağına koyduğum zaman uğraşmama gerek kalmadan uyuyan bir bebek istiyordum. Çok istemiyormuşum 🙂 Her tecrübelenip kendi çocuğundan yola çıkarak kestirme spontane fikirler verenden değil bu konuda gerçektenn bilgili eğitimli birisinden tam anlamıyla bizim rehberimiz olmasını istiyordum. Ve gerçekten de Seride Hanım tam bu uyku turumuzda süper rehberimiz oldu; hala da rehberligimizi yapmakta.

İpek Su, 6. aydan itibaren kemdi kendine gündüz uykularını uyuyan bir bebek. Şu an 9,5 aylık oldu saat kaçta kalkıp yatacağı saatler belli sayılır. O Rahat. Ben rahat. Anne rahatsa bebek her zaman daha rahat!

Şu an yazlıktayız; yer ve odasını yabancıladığı için İstanbul’daki gibi iyi uykular deyip odadan çıkmıyorum ama düzenimiz bozulmadan İpek Su gündüzleri kendi kendine uykuya dalarak alması gereken gündüz uykularını alarak devam ediyor.

Seride Hanım’ın Türkiye’de bütün annelerin tanışması gereken bir kişi olduğu düşüncesindeyim. Seride Hanım; İpek Su’ya ve bana kattıklarınız için tekrar teşekkür ederim.