Hayatımızın olmazsa olmazlarıdır hastalıklar, seyahatler, zaman zaman isteğimizle veya isteğimiz dışı değişen düzenler.. Bu gibi durumlarda uyku sıkıntısı yaşayan bebeklerin düzenlerinde bazen daha büyük bozulmalar, uyku problemi yaşamayan bebeklerde ise birden hallaç pamuğu gibi bir düzen bozulması yaşanabilir.

Öncelikle bilmenizi istediğim şey bunların doğal bir süreç oluşudur.

Biz Uyku Meleği danışmanları olarak Kim West metodu ile uyku eğitiminin ilk 15 gününde, çocuklara kendi kendine uyuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılan bu dönemde uyku saatleri ve mekan konusunda ailelerden bir miktar daha hassas davranmalarını isteriz. Ancak, sonrasında ailelerin dışarda da çocuklarını uyutabileceklerini ve eve kapanmamalarını da eklemeyi ihmal etmeyiz.Aynı zamanda tatil, hastalık gibi dönemlerde de nasıl uykuları tekrar düzene sokabileceklerini anlatırız.

Şimdi karşılaşabileceğinizi düşündüğüm belli başlı senaryolar üzerinden ilerlemek istiyorum.

Çocuğunuz harika uyuyor, hiçbir problem yok. Ancak, birden bire bir hastalık geçirdi, hastalık dönemi uzun sürdü ve o deliksiz annesiz babasız uykuya dalabilen çocuk artık sizsiz uyuyamaz oldu. Ne yapmalıyız? Hastalık dönemlerinde olabildiğince esnek davranmanızı istiyorum. Burda önemli olan sağlıklı bir şekilde çocuğun hastalığını atlatabilmesidir. Uyku Meleği danışmanları olarak kullandığımız ‘’Shuffle’’ sistemi sayesinde bu eğitimi istediğimiz aşamasından tekrar tekrar bozulan düzenler sonrası uygulayabiliyoruz. Bu aşamada sizden tek beklediğimiz hastalık geçtikten sonra o dönemde yaptığınız esnemeleri artık yapmamanız ve istikrarlı bir şekilde sistemi tekrar uygulamanız olacaktır.
Çocuğunuzun zaten bir düzeni yok  ve siz uyku eğitimi vermeye karar verdiniz fakat çok kısa bir süre sonra tatile çıkacaksınız ya da siz tam uyku eğitimi vermeye karar vermişken çocuğunuz hastalandı ise ne yapmalısınız? Bu ve benzeri durumlarda önce hastalığın geçmesini veya çok yakın zamanda tatile çıkılacak ise dönüş tarihini beklemenizi öneririm. Nedeni ise çocuklar yeni bir düzene çok çabuk alışırlar, uyku eğitiminin 3. gününde tatile gidip aynı yatağı paylaşacak, aynı odada uyuyacak veya uyku saatlerine dikkat edemeyecekseniz başlamanızı önermeyiz. Aynı şekilde hastalık geçiriliyorken de uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman olmaz.
Çocuğunuza uyku eğitimi vermiştiniz, uzun süredir kendi kendine uyuyor ve hiçbir sıkıntısı yok. Tatile gitmenize az bir zaman kaldı ve siz stres içinde uyku düzeni bozulacak mı diye düşünüp kaygılanıyorsanız çözümü kolay. Öncelikle kendinizi strese sokmayarak tatilin tadını çıkarmaya bakın ne de olsa tüm yıl bunu beklediniz. İkinci olarak da tatilden döndüğünüzde tatildeki alışkanlıklarınızı yapmayın. Orası tatildi, tatilde kaldı mesajınız net ve kesin olmalı. Artık evdeyiz ve evdeki eski düzenimize geri dönüyoruz. İlk bir kaç gün zorlanabilirsiniz, sandalyemizi sistemi ilk uyguladığımız zamandaki gibi 3er gün ara ile değil daha kısa sürede odadan çıkartarak kısa zamanda eski uyku ve ev düzeninize kavuşabilisiniz.

Yazan – Uyku Meleği Ömür Atalı Özden