Felaket Uykusu: 45 dakikadan daha az olan gündüz uykusu.

Çocuğunuz 45 dakikadan daha az uyuyor. Bu “felaket” bir gündüz uykusudur. 45 dakikadan az uyuyan bir çocuk, tam bir uyku döngüsünü tamamlamamış demektir. Teknik olarak, faltaşı gibi açık gözleri sadece kısmi bir uyanmadır, gerçek bir uyanıklık değil.

Şimdi işin zor bölümü geliyor: bebeğinizi alıp bir saat boyunca nasıl uyutuyorsanız o şekilde tekrar uyutmayı denemeniz gerekiyor. Biz buna “en uzun bir saat” diyoruz.

Bir örnek vereyim: Çouğunuzu saat 09:00’da bebek yatağına koydunuz, saat 09:30’da uykuya daldı ve 10:00’da uyandı. Tekrar uyutmaya çalıştınız – neyse ki yarım saat sonra, saat 10:30’da yine uykuya daldı. Ancak, sadece 20 dakika uyudu. Büyük olasılıkla içinizdeki sesin “Uyku Meleği’nin bana bunu önerdiğine inanamıyorum! Uyuduğundan daha uzun bir süre uyumaya çalıştı. Bunun amacı nedir?” dediğini duyar gibiyim. Ama şöyle düşünün: Bebeğiniz başardı! Gündüz uykusu arasındaki kısmi uyanmadan sonra tekrar uykuya daldı ki bu en zor şeylerden biridir.

Siz kararlı olursanız, ilerideki günlerde daha çabuk uykuya dalacak ve daha uzun süre uyuyacaktır. Bu süreç 4 ila 6 hafta sürebilir.

Yazan: Uyku Meleği Seride Samurkaş