Hamile olduğumu ilk öğrendiğim anda hayatımızın  bir daha geri dönülemez  şekilde değiştiğinin henüz farkında değildik tabii ki J Bebeğimiz için ne yapabiliriz diye araştırdıktan sonra anladık ki bebek gelişimi için en kritik konuların başında uyku geliyor. Uykusunu alan bir bebeğin çok daha sağlıklı ve sakin bir büyüme dönemi geçireceği, bebeğin sakin olduğu sürece mutlu olacağını, bu haliyle de bizim mutluluk kaynağımız olacağını anladık.

Uyku konusunda yapmış olduğumuz araştırmaların sonucunda da bütün oklar uyku meleğimiz Seride Hanım’ı gösterdi. Evet uyku eğitimi konusunda değişik bir çok metod var ancak bize en uygun yöntemi kendisinin göstereceğinden şüphemiz yoktu. Bebeğimiz ne zaman ki 6 aylık oldu hemen soluğu Seride Hanım’ın yanında aldık. Kendisi ile görüşmeye gittiğimizde tesadüf o ki bebeğimizin uyku saati gelmişti ve görüşme sırasında oğlumuzu uyutmamız gerekti. Tabii yabancı bir ortamda olduğu için uyuması oldukça zor ve ‘gürültülü’ oldu. Seride Hanım o zaman bize müdahale etmedi ancak sonrasında yapmış olduğumuz görüşmede şöyle dedi: “uyku eğitimini verirken bebeğiniz hiç bir şekilde bu kadar bağırmayacak.” Açıkçası bana ve eşime bu normal bir ağlama gibi gelmişti ama kendisinin yorumu bu olmuştu. Tabii sonrasında ne kadar haklı olduğunu görmemiz için çok zaman geçmesi gerekmedi. J diğer yandan çevremizdeki insanların uyku eğitimim mii? Ne yani ağlatacak mısınız? Kesin çok acıkır? Ya yalnızlık çeker psikolojisi bozulursa?… gibi gerçekle hiç bir şekilde bağı olmayan yorumlar da direnerek oğlumuza Seride Hanım’ın yönlendirmeleri ile uyku eğitimini verdik. 12 gün içerisinde gece uykularını 1 ay içerisinde de gündüz uykularını düzene koymuş olduk.

Uyku eğitimini tamamladıktan sonra bebeğimizde ki değişimi görmemiz hiç gecikmedi. Kendisi çok daha güler yüzlü, çok daha enerjik, çok daha mutlu bir bebek oldu. O kesintisiz uykuya başlayınca biz de kesintisiz uykuya geçtik. Biz de uykumuzu aldıkça onunla çok daha kaliteli vakit geçirmeye başladık. Yüksek enerjili mutlu bir bebeğe ancak yüksek enerjili bir anne-baba olabilirseniz cevap verebiliyorsunuz. J

Uyku eğitimi oldukça fazla emek isteyen ciddi bir iş ancak sonunda dünyada ki  belki de en değerli varlığınız, çocuğunuzla müthiş vakitler geçirmenizin ilk adımı olan muhakkak atmanız gereken bir adım. Seride Hanım’la birlikte yapmış olduğumuz bu minik başarımızı herkese anlatıyoruz. Istiyoruz ki herkes mutlu bebekler yetiştirsin. Mutlu bebekler mutlu ailelerin, mutlu aileler de mutlu toplumların temelini oluştursun ki çocuklarımızın daha sevgi ve barış dolu bir dünyada yaşama fırsatları olsun.