İlk bir yıl gerek ebeveynler, gerekse bebek için birbirini tanıma sürecidir. 12 ay çok kısa gibi görünse de bir daha bu kadar sürede bu kadar çok büyümeyi ve gelişmeyi görmeyeceğiniz için gerçekte çok uzun bir süredir.

Belki çok büyük bir kutlama yaptınız, belki aile içinde kutladınız birinci doğum gününü bebeğinizin ya da halen plan yapabileceğiniz birkaç haftanız var önünüzde.

“Peki günlük rutini ne olmalı?” diye sorarsanız sizinle aşağıki örnek günceyi paylaşabilirim.

Gece ortalama kesintisiz 11¼ saat, gün boyunca biri sabahtan diğeri öğleden sonra olmak üzere toplam ortalama 2¼ ile 2½ saat arası uyur 12 aylık bebekler.

Tipik öğünler: üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşur.

07.00-07.30 Uyanma ve kahvaltı.

09.00-09.30 Bir saatlik sabah uykusuna başlama.Eğer kesintisiz uyuyan bir bebeğiniz varsa 10:00′a kadar dayanabilir. Bebeğinizin uyku ipuçlarını takip etmelisiniz.

11.30-12.30 Öğle yemeği (sabah uykusunun zamanlamasına bağlı olarak).

12.30-13.30 Öğleden sonra uykusuna başlama. Ortalama 1½ saat.

17.00-17.30 Akşam yemeği

18.00-18.30 Banyo/yatma rutinine başlama.

19.00-20.00 Uyku saati.

Örnek rutin sizin için bir referans oluşturmalıdır. Bebeğiniz daha erken veya biraz daha geç kalkıyor olabilir. Bu durumda belirtilen saatleri ona göre ayarlamalısınız.

Her gün burada yazdığı sürelerde uyumasını beklemeyin bebeğinizden. Bazı gün daha fazla, bazı gün daha az uyuyabilir. Bebekler de bizim gibi bazen keyifli ve enerjik, bazen yorgun ve bıkkın olabilir. Ancak, bu rutini tamamen bozabilirsiniz anlamına gelmemektedir.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı bir gündüz uykusunu atlamak zorundaysanız bu mutlaka sabah uykusu olsun. Bu durumda öğlen uykusunu öne çekip eğer toplam 2 saat uyumazsa 16:00′dan önce olmak koşuluyla kurtarıcı bir 45 dakikalık akşam üstü uykusu yapabilirsiniz.

Çocuğunuz 12-14. aylar arasında aktif olarak rüya görmeye başlayacaktır. Bu onu uykusundan aniden uyandırabilir. Yanına gidip ona güvende olduğunu hissettirmeniz doğaldır; ancak bebeğinizi tekrar uyutmak için eski uyku alışkanlıklarınıza geri dönmeyin.

Yazan: Uyku Meleği Seride Samurkaş