Şu anda yardımcı olabileceğimi düşündüğüm ama gerek vakitsizlikten gerekse eğitimim tamamlanmadığından henüz çalışmaya başlayamadığımız Selen ve Elif için yazıyorum bugünkü yazımı. 9 aylık bebeklerin hepsi için genel bir bilgilendirme de aynı zamanda.

Yazdığım saatler +/- 1 saat oynayabilir ama aktivite aralıkları belirttiğim şekilde olmalıdır. Bu arada bu düzeni uygulamaya başladığınızda ilk birkaç gün işler kötüye gidiyormuş gibi görünebilir ama bu geçici bir durumdur. Ümidinizi kesmeyin ve lütfen daha önce yazdığımı unutmayın. Eğer bu düzeni her gün uygulayabileceğinizi düşünmüyorsanız sakın başlamayın. Tabii ki burada belirttiğim ideal plandır. Arada farklılışan zamanlar ve günler mutlaka olacaktır. Ancak, başlamak için en azından bebeğiniz alışıncaya kadar değiştirmeyeceğiniz bir zamanı seçin.

7:00 – 7:30 Kalkış ve kahvaltı (emzirme veya mama veya katı gıda)

9:00 – 9:30 Sabah uykusu. Eğer çocuğunuz geceleri uyanıyorsa daha da erken yatırabilirsiniz. Eğer, gece kesintisiz 11-12 saat uyuyorsa 10:00′a kadar dayanabilir. Ancak, kesinlikle 3 saatten fazla ayakta kalmamalıdır. Bu ayda uyumaları gereken sabah uykusu ortalama 1,5 saattir. Bazı çocuklar uyandıktan sonra küçük bir atıştırmaya ihtiyaç duyabilir.

12:00 – 12:30 Öğle yemeği (emzirme veya mama veya katı gıda)

13:00 – 14:00 Öğlen uykusu. Sabah uykusundan kalktıktan 3 saat sonra en geç öğlen uykusuna yatmalıdır. Bu uyku 1,5 – 2 saat sürer. Ve kalktıktan sonra mutlaka bir atıştırmalık öğün vermelisiziniz.

17:00 – 18:00 Akşam yemeği (emzirme veya mama veya katı gıda)

19:00 – 19:30 Yatma zamanı. Yatma zamanından kastım yatakda yatmaya başladığı zaman. Yani yatmaya hazırlanma zamanınız değil. Yatırmadan önce emzirmenizi tavsiye ederim. Ama kesinlikle emzirerek uyutmayın. Emzirmek yatağa koymadan önce yaptığınız sondan ikinci adım olsun.

Bunları uygulamanız eğer bebeğiniz kendi kendine uykuya dalmaya bilmiyorsa tek başına herşeyi çözmeyecek ama çok yararı olacaktır. En azından huzursuz, yorgun olan bebeğiniz daha sakin ve uyumlu olacaktır. Kendi kendilerine uykuya dalmaları için ilerleyen günlerde yazağım Kim West’in metodu sizlere yardımcı olacaktır.

Unutmayın bu düzeni oturtmak bebeğinize bir güven verecektir. Çünkü bebekler saati bilmezler ama bir sonraki adımın ne olacağını bilmek onları güvende hissettirir. Kim belirsizliğin olduğu bir yerde huzurlu olur ki…