Malumunuz önümüzdeki hafta yarı yıl tatili başlıyor. Anneanne, babaannelere gidilecek, dostlarla buluşulacak, etkinliklere gidilecek. Çocuklar normalden fazla ayakta kalacak, daha kısa uyuyacak ve hatta hiç uyumayacak. Doğal olarak da düzen bozulacak. Tabii bir de, uzak mesafe yolculuklarına çıkmayı planlayan aileler var. Bunlardan biri de oğlumla ikimiz olacağımız için kendim için notlarıma göz atarken dedim ki sizlerle de paylaşayım.

Özellikle çocuklu ailelerde, yolculuk sonrası jet lag (saat farkından dolayı sersemlik) birçok planı sekteye uğratabilir. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki, bedenlerimiz 24 saat içerisinde kendisini 1 ya da 2 farklı saat dilimine göre ayarlayabiliyor.

Seyahat esnasında sadece 1 saat fark olan bir zaman dilimine geçerseniz, bedeniniz buna kolaylıkla uyum sağlayabilecektir. Ancak birkaç saat saat farkı olan uzak yerlere seyahat ederseniz, bedeniniz önceki uyku düzeninizle uyum sağlamakta güçlük çekecektir.

Bebeğinizin Gündüz Uykularını İyi Almış Olduğundan Emin Olun

Size verebileceğim en iyi tavsiyelerden biri, yola çıkmadan önce bebeğinizin gündüz uykusunu iyi almış olduğundan emin olmanız. Her zaman dediğimi bir kez daha tekrarlamak isterim; Gündüz uykusu kısa olan bebeklerin gece uykuları daha kesintili olur.

İyi Uykular Tatlı Rüyalar kitabından altını çizdiğim bir paragrafı paylaşmak isterim:

Varıştan sonraki ilk gün, gündüz ve gece uyuma saatlerini yerel saat dilimine göre ayarlayın. Her zamanki uyku rutininizden daha geç bir saatte uyursanız, ilk günde gündüz uykularını kaçırmış olursunuz. Ama bebeğinizin gündüz uykusunu geciktirmeyin. Bebeğinizi son gündüz uykusundan biraz erken uyandırın ki, her zamanki rutinini yakalayabilin. Bir örnekle açıklayacak olursam; diyelim 3 saat saat farkı olan bir yere gittiniz(kitapta Seattle örneği vermiş ama ben adapte ettim 😊 ) ve  gece yarısı varış noktanıza ulaştıysanız, insanlar sabahın geç saatlerinde hala uyuyor olabilirler. Bu durumda bebeğiniz, normalde öğlen 1’den 3’e kadar olan gündüz uykusuna saat 4’ten önce başlayamamış olacak. Bunun için, ne kadar huysuzlanırsa huysuzlansın, gündüz uykusunu geciktirmemeye bakın. Yani, bebeğinizi her zamanki uyanma saatine göre yatağından kaldırabilirsiniz. Bunları tam olarak yapamazsanız da endişelenmeyin. Birkaç sefer araba ya da pusette uyumak, tatilde büyük bir plan değişikliğine ya da anlaşmazlığa yol açmaz. Eve döndüğünüzde, her şeyi eski haline getirebilirsiniz J

Küçük Alıştırmalar Yapın

Eğer bu yazıyı seyahatten birkaç gün önce okuyorsanız o zaman biraz hazırlık yapabilirsiniz. Bebeğinizi normal uyku saatinden daha geç yatıracağınız bir zaman dilimine seyahat ediyorsanız; bir hafta boyunca, bütün rutinlerde 10-15 dakikalık geciktirmelerle, yeni bir rutine geçişi sağlayabilirsiniz. Yani yatağa geçme zamanı, uyuma zamanı ve yemek yeme zamanlarıyla ilgili tüm rutinlerde değişik yapabilirsiniz.

Bebeğinizi normal uyku saatinden daha erken yatıracağınız bir zaman dilimine seyahat ediyorsanız ise, o zaman tüm rutinleri 10-15 dakika erkene alabilirsiniz. Seyahat tarihlerinizden önce bunu yapmak bebeğinizi yeni zaman dilimine alıştırmış olacaktır. Böylece, uyumak herkes için daha kolay olacak J

Öğünler İçin Planlama

Yolculuk, en sakin çocukları bile huysuzlaştırabilir. Tüm planlarınızı önceden yapmak daha iyi olur. Kreş çağından büyük çocukların daha çok sıvı almalarını sağlarsanız jet lag’in etkilerini bir nebze daha azaltırsınız.

Güneşi Yakalayın

Gideceğiniz yere ulaştığınızda, mutlaka güneş ışığı alın. Güneş ışığından yararlanmak, bedeninizin yeni zaman dilimine uyumunu kolaylaştıracaktır. Çocuklarınız için 5 ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine bile güneş ışığı almak, farklı zaman dilimlerine uyum sağlamaları için faydalı olacaktır. Gittiğiniz yerde gün doğduğunda perdeleri açarak vücut saatini aktive edebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Tüm bu hazırlıklara rağmen, yine de yolculuk ve seyahatler, beraberinde huysuzlukları da getirir. Siz yine de yolculuk tarihinizden önce, potansiyel sorunlarla başa çıkabilecek kadar dinlenmiş olmayı ihmal etmeyin J

Yukarıda söylenen tüm hazırlıkları yapmış olmanıza rağmen, hala her şey istediğiniz gibi gitmiyorsa, ailecek dinlenebileceğiniz ve enerjinizi yeniden toplayabileceğiniz bir günün planını yapın.

Size verebileceğim, belki de, en iyi tavsiye: evinizin bir parçasını yanınızda götürmeniz. Çocuğunuzun favori oyuncakları, bir battaniye ya da yumuşak bir oyuncak da yabancı bir yerde kolayca uykuya daha rahat geçmesini sağlayabilir.

Ve son olarak, hepimiz biliyoruz ki çocuklarla birlikteyken az eşya ile seyahat etmeniz neredeyse imkansız. Hadi o zaman, birkaç sevdiği oyuncağı, uykuya geçişte faydalandığınız beyaz gürültü sesi veren aletleri, bavula yerleştirmeye…

Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formumuzu doldurabilir ve bizi youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.