Çocuğunuza kendi kendine uyumayı öğrettiniz, fiziksel bir rahatsızlığı yok, emziğini kendisi bulabiliyor ya da zaten emzik kullanmıyor, peki neden hala kalkıyor bu çocuk?

Çünkü odası çok sıcak! Bebeklerin oda sıcaklığı 18-21 derece olmalı (doktorlar uyku hijyeni ve kışın çocukların daha az hasta olması için de öneriyor). Bunu bir çok yerden duyup önemsemediyseniz lütfen sadece bir kaç gün deneyin. Ben devamlı üşüyen ve sıcağı çok seven bir anne olduğum için bu söylediğimi kabul edip uygulamak benim için çok zor oldu. Pek de mantıklı gelmedi küçücük bebegin bu kadar soğukta uyuyacak olması ilk başta.
Ta ki oğlum kendini anlatmaya başlayıp “Anne uyuyamıyorum sıcaktan” diyene kadar. Sonra odasını soğuttuk ve farkettim ki gerçekten çocugum deliksiz ve hareketsiz uyumaya başladı.

Soğuk, karanlık ve sessizlik olursa hiç problem yok, peki bu şartları sağlayamıyorsak, tatilde ya da dışarıdaysak o gün…Çok net  söyleyebilirim uyku eğitimi verdiğiniz çocuğunuz büyüdükçe işler çok kolaylaşacak. Şöyle ki çocuğunuzun biyolojik saati öyle bir alışıcak ki yatış-kalkış saatlerine (istisnalar dışında), asla uyumaz dediğiniz çocuk bangır bangır müzikte bile saatinde uyuyabilecek, ama ne yazık ki bebekler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Küçük bebekler her hareketten her sesten daha kolay uyarılıyor ve bu uyumasını ciddi anlamda zorlaştırıyor. Böyle durumlarda uyku esnasında küçük bebeklerde beyaz gürültü kullanılmasını öneriyoruz ki dikkati dağılmadan bebeğiniz uyuyabilsin. Beyaz gürültü anne karnındaki sesler gibi iniş çıkış olmadan tek bir ritimde devam eden bir gürültü aslında. Küçük bebekler uykuya geçiş sırasında bu sesleri duyduklarında hem sakinleşiyor hem de dışarıdan gelen ani seslerden rahatsız olmadan uyuyabiliyorlar. Dalga sesi, yağmur sesi gibi sesler de tek ritimde oldukça işe yarıyor.

Bunlara ek olarak gündüzleri karanlığa yakın olabildiğince loş bir ortam geceleri ise karanlık bir oda çocuk ve bebeklerin rahatça uyumaları için oldukça önemli. Bu yüzden anneler uykunun bir bütün olduğunu uyku saatlerinin düzeni ile birlikte bebegin odasının karanlık ve soğuk olması gerektiğini unutmazlarsa bebeklerinin derin ve deliksiz uyuyabileceklerini göreceklerdir.

Yazan: Uyku Meleği Zeynep Demirel