Uyku Meleği ile International Hospital’dan doktorumuz Ece Hanım’ın önerisi ile tanıştık. Yaşadığımız kabusu direkt bildiği için, bu sorunumuz için doğru bir çözüm önerisi diye tavsiye etti. İkiz bebeklerimizle yanlış öğrettiğimiz uyku sorunları artık yorucu ve bıktırıcı bir hal almışken bir çözüm arıyorduk. Bu süreçte uzman bir yardım mutlaka olmalı diye düşünüyorduk, çünkü bu eşimle benim çözebileceğim bir durumdan çıkmıştı.

Ciddi bir hata yaptığımızı düşünüyorduk ama nerede hata yaptığmızı bulamıyorduk. Geceleri sürekli uyanmak, bebeklerimizi geceleri sürekli beslemek, kucakta sallayarak uyutmak gibi hatalar birbirini izliyordu. İkiz bebeklerimiz olması bu süreçleri 2 katına çıkarttığı için eşimin ve benim sosyal hayatımızı oldukça sarsmaya başlamıştı.

Uyku Meleği’nden bir defa uyku eğtimi danışmanlığı aldık. Yaptığmız tüm yanlışlarla bizi yüzleştiren ve çözümler sunan bir toplantı olmuştu. Çıktığımızda yeni bir dönemin başladığını hissetmiştik. Tabii öncelikle yanlışlarımızı düzeltmekle işe başladık. Gündüz uykularını ve beslenme düzenini yeniden planlamaktan, gece uyku ritüellerinden uykuya geçişe kadar yepyeni alışkanlıkları sabırla uyguladık. Bu sayede bebeklerimizde ciddi bir uyku düzeni oturmaya başladı. Tabii sihirli değnek değmiş gibi bir süreç olmadı ama uğraşmaya değiyordu. Biz birkaç revize ile bu alışkanlıkları ikizlerimiz için adapte ettik. Geceleri uyanma aralıkları uzadı ve bizde uyumaya ve dinlenmeye başladık. Ve bu da bebeklerimize daha fazla kaliteli zaman ve paylaşım demekti.

Bunları eşimin de bilgisiyle, bir baba olarak yazdım. Bu süreçte ikizlerimiz olduğu için anneleri kadar paylaşımım oldu. Ebeveynler eğer böyle zor bir süreçten geçiyorlarsa öncelikle yanlış bilgi ve deneyimlerle bu süreçi tek başlarına atlatmak için direnmemelerini ve mutlaka tecrübeli ve deneyimli bir uzmandan, yani Uyku Meleği’nden destek almalarını, öncelikle kendileri adına sonra da bebekleri adına şiddetle öneririm. Bu aynen şu duruma benziyor bence; uçakta ki bir panik durumunda yukardan düşen oksijen maskesini önce anne takar, sonra bebeğine (çoçuğuna) takar. Bu kural uyku sorunu sürecinde de geçerli bence, ebeveyn öncelikle yanlış bilgilerinden arınıp doğru bilgileri almalı ayakta kalmalı ki bebeğine hayat verebilecek gücü ve kuvveti kendinde bulabilsin. Tekrar herşey için teşekkür ederiz.

Volkan – Seda Lale