Senelerdir her görüşe saygıyla ve etik çerçevede yaklaşarak yorumlarımı paylaştım. Ancak, bir noktadan sonra annelere tek taraflı olarak aktarılan, yanlı ve arkasında ticari kaygı taşıyan yazıların yol açtığı yanlış yönlendirmelere dur demek gerekiyor.

Uyku Koçluğu Nedir? Uyku Meleği’nin yaptığı uyku koçluğu 0-6 yaş arası çocuklarda uyku düzeni bozukluklarının giderilmesine yönelik olarak, çocuğun uyku düzeninin, uykuya dalma alışkanlıklarının, kaliteli uyku için uyku ortamının şartlarının oluşturulmasının, uykuyu etkileyen tıbbi sebeplerinin semptomlarının tespit edilmesinin tamamını içerir.

Uyku Eğitimi Nedir? Uyku eğitimi diye bir şey yoktur. Sadece yukarda saydığım konuların hepsini tek tek belirtmekten daha kolay olduğu için kısaca Uyku Eğitimi olarak tanımlanmaktadır.

Uyku Eğitimi denildiğinde birçok uzmanın aklına, senelerdir farklı bir boyutu görmedikleri, bilmedikleri ve de yenilikleri takip etmedikleri için sadece uykuya dalma alışkanlıklarının değiştirilmesi gelir. Uyku alışkanlıklarının değiştirilmesi Uyku Eğitimi’nin sadece parçalarından biridir.

Uykuya dalma alışkanlıklarını değiştirmek için dünya üzerinde uygulanan metotlar iki ana psikolojik kuruma dayanır; uyaranı aşamalı kes ve uyaranı bir anda kes. Burada hangisinin doğru olduğu polemiğine girmeyeceğim zira kesintisiz uyku açısından tek önemli olan uykuya uyaran olmadan dalabilmeyi öğrenmektir. Hangi uygulamanın doğru olduğu uzmanın benimsediği ekole, takip ettiği araştırmalara ve kendi görüşüne göre değişir. Dolayısıyla, mutlak doğru diye bir şey yoktur ve olamaz da. İki bebekten birini bir metotla, ikincisini diğer metotla uyutup, fanusa koyup yaşları büyüdüğünde fanustan çıkarıp anneleriyle aralarında güven bağı zedelendi mi, kendilerine güvenleri az mı ve bunun gibi soruları cevaplayamayacağımıza ve bütün bebekler maruz kaldıkları davranış biçimlerinin tamamından etkilenerek büyüdükleri için mutlak doğru değil, ancak varsayımlardan ve yorumlardan oluşan farklı görüşler olabilir.

Nerde Yattığı Önemli mi? HAYIR! Ailenin tercihine göre bebek kendi odasında, anne odasında bulunan yatağında veya anne yatağında yatabilir. Eğer tek başına anne yatağında yatmak gece boyu kesintisiz uykuyu getirseydi, bütün ebeveynlerin işi çok kolay olurdu. Ancak ne var ki aynı yatakta yatmalarına rağmen gecede birçok kez kalkan annelerin olduğunu da biliyoruz.watch full A Dog’s Purpose movie online

Gece Beslemeyince Gündüz Emmeden Kesilir mi? HAYIR! Çocuklar, gece uyutulma şekilleriyle, gündüz uyutulma şekillerini birbirinden ayırt ederler. Dolayısıyla, gündüz emzirerek uyutmaya devam ederken akşam uyuturken ve gece içinde emmenin araç olmadığı bir düzende bebeğinizi uyutabilirsiniz.

Uykuya yatarken doğru uykuya dalma alışkanlığının olması demek, gündüz bebeğinize sarılmayacağınız, emzirmeyeceğiniz, sevginizi vermeyeceğiniz anlamına gelmez. Zaten eğer uyanık olduğu zamanlarda bu ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız, gece istediğiniz kadar yanınızda yatırın, emerek uyutun, hep bir tarafı eksik kalacaktır. Her şeyin doğru zamanı vardır. Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlar aranızdaki sevgi ve güven bağının sağlam temellere oturmasını sağlamak için size birçok olanak tanır.

Neden Sabaha Kadar Deliksiz Uyumak Önemlidir? Bunun onlarca cevabı var. Bunlardan en önemlisi, yorgunluk hormonu olan Kortizol, uykusuzluk durumunda da salgılanır. Kortizol seviyesi yukardayken Melatonin hormonu, yani mutluluk, sakinlik hormonu doğal olarak salgılanamaz. Bu nedenle de gece kaliteli bir uyku uyumayan bebeklerde ve çocuklarda gündüz genellikle aşırı hareketlilik, hırçınlık, mız mız olma halleri görülür. Ayrıca, uykunun kesintiye uğraması nedeniyle sadece uykunun belirli safhalarında salgılanan, bazı büyüme hormonları da dahil, bir çok hormon salgılanamaz. Bu da bebeğin sağlığına direk olmasa bile dolaylı olarak etki eder. En basitinden kortizol hormonu bağışıklık sistemini zayıflatır ve bebekler hastalıklara daha açık hale gelirler.

Herkes kendi doğrusunu seçmekte özgürdür. Ancak, bir görüşü aktarırken buna inanmayanları zan altında bırakacak, suçluluk duygusu yaratacak söylemlerin altında farklı niyetler aramak gerekir.

Altı aydan büyük çocuklar gece kesintisiz uyuyabilir. Bunu ne şekilde sağlayacağına ebeveynler karar verir. Burada önemli olan beslenmeden sonraki en önemli ihtiyaç olan kaliteli uykunun doğru bir şekilde karşılanmasının sağlanmasıdır.

Yazan: Uyku Meleği Seride Samurkaş