Uyku Meleğimiz… Siz öyle bir zamanda çıktınız ki karşıma tam bir mucizeydi diyebilirim 🙂

İlk oğlum Doğukan henüz 2 aylıktı sizi bulduğumda. O kadar çaresizdim ki artık bir çözüm bulmam gerekiyordu. Doğukan gündüzleri 10-15 dakika uyuyan bir çocuktu. Gece uykusuna yatırmam tam 2 saatimi alıyordu; tabii gecede iki kere uyanması da cabasıJ En kötüsü de sadece kucakta uyuyan bir bebekti. Ne zaman ki omzumda kas spazmı oldu o zaman artık bunun böyle yürümeyeceğini anladım.

Derken gecenin bir körü internette çareler aramaya başladım. Annelerin deneyimlerini okudum, ama bana yeterli gelmedi. Aslında bir destek arıyordum. Bu savaşı benimle birlikte verecek birini. İşte tam o noktada Seride Hanım’ın mesajını okudum ve hemen kendisi ile iletişime geçtim. Derken hemen görüştük ve bana neleri yanlış yaptığımı bir bir anlattı. Sonra nasıl bir yol alacağımızı konuştuk ve eğitime başlamaya karar verdim. Ama bana tek söylediği şey vazgeçmemek ve tutarlı olmaktı. Ben tutarlı oldum. Ne dediyse harfi harfine uyguladım. Kesinlikle ağlatmak yoktu eğitimde tam tersine ağlatmamak, o güven bağını oluşturmak vardı. Evet, ilk gece yok canım mümkün değil olmayacak dedim. Ama o bana “Hayır her şey çok güzel gidiyor. Sakın şimdi pes etme, ilerisini düşün. 1 gün sonra ne kadar değişeceğini göreceksin” demişti. Hala dün gibi hatırlıyorum 🙂

Ve evet inanılmaz ama 3. günün akşamında benim oğlum kendi yatağında kendi kendine uyumaya başladıJ Hiç kimse inanamıyordu. Devam ettik. 10 gün boyunca tek odaklandığım oğlumun uyku düzeni ydi. Artık kendi kendine uyuyan ve gece uyanmayan bir oğlum vardı. Bu arada gece uyanmayan derken akşam 6-6:30’da yatırıp sabah 6’da uyanan bir çocuktu. İşin en güzel tarafı gündüz uykuları da düzene girmeye başlamıştı. Tam bir ay da oturdu ama 15 dakikalık kâbus uykularını 1,5 saate çıkarmıştık 🙂 Bunları yaşadığımızda oğlum 3aylıktı. 6 aylık olduğunda doktor izni ile gece beslenmesini keselim dedik. Onu benim yapmama gerek kalmadan kendi bıraktı 🙂 6. ayında emziğini bıraktırdık. Asıl her şey o zaman tam yerine oturdu bizim için. O zamandan bu yaşına kadar (şu anda 3 yaşında) uykuları hep düzenli gitti. Gece uyanmaları olmadı. Tek uykuya düşerken hiç sıkıntı yaşamadık. En güzel yanı uykusunu düzenli aldığı için hiç hırçın bir çocuk olmadı. O mutlu, ben mutluydum. Evet, kolay değildi ama başardık. Her anımızda Seride Hanım destek oldu.2 yaşına kadar “Ben şimdi ne yapmalıyım?” dediğimde hep yardım etti bana. O olmasaydı ne olurdu inanın düşünmek istemiyorum 🙂

Her şey düzenliydi hayatımızda. Şimdi bir kardeş zamanı geldi dedim. Hiç korkmuyordum çünkü yanımda Seride Hanım vardı 🙂 Yine düzenli bir hayatımız olacaktı. Küçük oğlum Kaan doğdu…40’ını çıkarttığı gün Seride hanımla konuştum uyku eğitimine kadar nelere dikkat etmeliyim diye. O zamana kadar dikkat etmem gereken ipuçlarını verdi bana. 3 aylık olduğunda eğitime başladık. Neden tekrar diye soruyorsunuzdur. Ne de olsa ilk oğlumdan deneyimliyim. Ama öyle değilmiş. “Her çocuk farklı” der hep Seride Hanım. İki kardeş ancak bu kadar farklı olabilirdi zatenJ Kaan’ın uyku eğitimi çok daha rahat geçti. Uykuyu seven bir çocuktu. Geceleri çok daha sık uyanan ama gündüzleri daha uzun uyuyan bir bebekti. En güzel huyu kucakta uyumayı sevmiyorduJ. Kaan’ın önce gece uykularını düzene soktuk. Zaten beşikte uyuduğu için sallamayı kesip kendi kendine uyumayı öğrettik. Emzik çok seven bir bebekti. Kendi ağzına emziği kendi almasını öğrendikten sonra çok rahatladım. Gece beslenmelerini kestikten sonra o da kendi kendine uyuyan ve gece uyanmayan bir bebek oldu.

Şu anda 3 yaş 2ayını doldurmuş ve 9 aylık iki erkek çocuk annesi olarak geceleri kesintisiz uyuyabiliyorsak ailece bu Uyku Meleğimiz Seride Hanım sayesinde oldu. Ona ne kadar teşekkür etsem az kalır. Benim için bir mucizeydi, gerçek oldu:)

İyi ki varsınız!