Bir önceki yazımızda gündüz uykularının öneminden ve uyku ipuçlarını yakalamaktan bahsetmiştik. Bebeğinizin uyku ipuçlarını ve doğru zamanı takip etmenize ek olarak, güvenli ve sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak da çok önemli. Bebeğinizin odasındaki birkaç özelliğe dikkat etmek, uyku hijyeni dediğimiz sağlıklı ve kaliteli uykuyu destekleyecek ortamı yaratacaktır.

Karanlık oda: Koyu renkli güneş perdelerini kullanarak vücudun doğal uyku hormonu olan melatonin üretimini desteklersiniz. Ne kadar karanlık olacağını ise şu örnekle açıklayabilirim: Gündüzleri ışıkları açmadan bir banyoya girdiğinizde karanlıktır ama yine de nesneleri ayırt edebilirsiniz. Bu kadar aydınlık, gündüz uykusu için oldukça idealdir.

Beyaz Gürültü: Özellikle altı aydan küçük bebekler her hareketten, her sesten daha kolay uyarılıyor ve bu durum uyumalarını ciddi anlamda zorlaştırıyor. Böyle durumlarda uyku esnasında, küçük bebeklerde beyaz gürültü kullanılmasını öneriyoruz ki, dikkati dağılmadan bebeğiniz uyuyabilsin. Beyaz gürültü anne karnındaki sesler gibi iniş çıkış olmadan tek bir ritimde devam eden bir gürültü aslında. Küçük bebekler uykuya geçiş sırasında bu sesleri duyduklarında hem sakinleşiyor hem de dışarıdan gelen ani seslerden rahatsız olmadan uyuyabiliyorlar.

Oda Sıcaklığı: Bebeklerin oda sıcaklığı 20-22 derece olmalı. Doktorlar hem uyku hijyeni hem de çocukların kışı çocukların daha az hastalıkla atlatabilmeleri için de öneriyor. Bu derece size biraz düşük gelebilir. Ancak bunu birkaç gün denediğinizde ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. Tabii oda sıcaklığını düşürüp, giydirdiklerinizi kalınlaştırmamanız lazım 😊

Huzurlu bir ortam: Mobil cihazları, elektronik ve pilli oyuncakları uyku alanından uzak tutmanız gerekiyor. Huzurlu ve sakinleştirici bir uyku ortamı yaratmak için tekdüze, dingin müzikler kullanabilirsiniz.

Aşinalık: Emniyet açısından bebeğinizin beşiğine hiçbir nesne konulmamalı. Ancak yürümeye yeni başlamış bebekler ve anaokulu çağındaki çocuklar için, kendisini tanıdık bir ortamda hissedebileceği sevdiği yumuşak bir oyuncak rahatlık sağlayabilir. Tabi ki bu oyuncağın küçük, güvenli ve çıkarılabilir- kopabilir parçalarının olmadığından emin olmanız şartıyla…

Güvenli bir ortam: Bebeğinizin beşiğine ya da yatağına serdiğiniz çarşafları iyice gerin. Dağınık olmamasına ve bebeğinizin hareketleriyle kenarlardan çıkmayacak bir şekilde olmasına özen gösterin. Ayrıca yastık kullanımıyla ilgili blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: https://uykumelegi.com/bebeklerde-yastik-kullanimi/

Özetleyecek olursak, karanlık oda, oda sıcaklığı, huzurlu bir ortam, aşinalık ve güvenli bir ortam bebeklerin sağlıklı uyumaları için gerekli.

Bizimle iletişime geçmek için formumuzu doldurabilirsiniz.

Youtube kanalımız yayınlarına devam ediyor. Takipte kalmak için abone olmayı unutmayın.