Kış saati uygulaması az ya da çok hepimizi etkiler. Bazılarımız için bir saat fazla uyuyabileceğimiz bir değişim olmasına karşın, bazı çocuklar için adapte olmakta zorlandıkları değişimler arasında yer alır.
Gündüz uykusunu bırakmış çocuklarda adaptasyon genelde daha çabuk ve rahat olur. Ancak, halen gündüz uyuyan bebek ve çocuklarda geçiş daha zorlayıcı olabilir.
Ne yazık ki saat mevhumunu öğrenmemiş çocuklarda ki bu ortalama 6 yaşın altındaki bütün çocukları kapsamaktadır, biyolojik saatleri kalkış zamanını saatin kaç olduğundan bağımsız olarak belirler.
Bu sene 30 Ekim Pazar günü saat 04:00’de saatler bir saat geri alınacak. Peki ne yapabilirsiniz? Sizinle birkaç öneriyi paylaşmak istiyorum.

  • Pazar günü çocuğunuzun biyolojik saatine göre uyanmasına izin verin. Yani sabah kalkma zamanı saate göre 1 saat erken olacaktır.
  • Gününüzün geri kalanını yeni saate göre düzenleyin.
  • Diyelim ki her gün 20:00’de yatmış oluyor. Bu durumda Pazar akşamı 19:00’da uykusunun geldiğini gözlemleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun gündüz uykusunu tam olarak almasını sağlayın ki yeni saatle 19:30’a kadar dayanabilsin.
  • Eğer gündüz uykusunu alamamışsa veya yatma saati geldiğinde çok yorgun durumdaysa o zaman 19:00’da yatırın ve bir sonraki gün 19:30’da yatırmayı deneyin.
  • Yatış saatini 19:30’a çektiğinizde sabah çok erken kalkarsa, o zaman 30 dakika olarak gerçekleştirdiğiniz değişimi bir sonraki gece15 dakikaya çekmenizi öneririm.
  • Eğer bebeğiniz 15 dakikalık değişime de olumsuz tepki veriyor ve sabah kalkış saati olumsuz yönde etkileniyorsa, en az bir hafta yeni saate göre 19:00’da yatırmanız gerekecektir. Ancak sabahları 7:00’den önce güne başlamasına müsaade etmeyin. Bir hafta gibi bir sürede adaptasyon gösterecektir.
  • Bu önerileri, eğer şartlarınız uygunsa, saatler geri alınmadan birkaç gün önce uygulamaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın yukarda verdiğim saatler sadece örnektir ve bebeğinizin yatış ve kalkış saatine göre ayarlanmalıdır. Ayrıca bu önerilerim gece boyu kesintisiz uyuyan bebekler için geçerlidir.

Her değişimde olduğu gibi bu değişimde de tutarlı olmanız değişimin yan etkilerinden olabildiğince az etkilenmenizi sağlayacaktır.