Biz Uyku Meleği koçlarını en çok mutlu eden şey mutlu sona ulaşan ailelerimizden mektuplar, teşekkür mesajları almak. Çoğu zaman sizinle bu mektupları ve mesajları paylaşıyor, sizleri de mutluluğumuza ortak etmeye çalışıyor ve uyku eğitimine başlamakta kafasında soru işareti olan annelere de aslında bu sayede yol göstermiş olduğumuza inanıyoruz.

Bu sefer bir değişiklik yapıp Mutlu Aileler Kulübü’nde yer alan bir annemizle röportaj yapalım ve uyku eğitimi sürecince neler yaşadık, nasıl sonuca ulaştık bunları daha detaylandıralım istedik. Umarım söyleşimizi beğenirsiniz.

Sevgili Arzu Hanım ve dünya tatlısı yakışıklı Çınar’a da bu güzel sohbet için çok ama çok teşekkür ederiz ?

Gülüm Ardahan: Çınar’ın uyku sorunu ne zaman başladı?

Arzu Şahin: Çınar’ın uyku sorunu 4 aylıkken başladı diyebilirim. Aslında 4 aylık olana kadar uyku düzeni yoktu ama gaz problemi olduğu için bu durumu bir sorun olarak görmedim. Ama 4 aylık olup gaz problemi bitince ve halen uykular düzene girmeyince bir uyku problemi ile karşı karşıya olduğumuzu anladım. Yani 4 aylık olduğunda başladı uyku sorunu diyebilirim.

Gülüm Ardahan: Destek almaya ne zaman karar verdiniz?

Arzu Şahin: 4 aylık olunca uyku problemini çözmek üzere araştırmalar yapmaya başladım. Internetten kitaplar sipariş ettim. Kim West’in kitabı da sipariş ettiğim kitaplar arasındaydı ve ilk olarak onu okudum kısa ve ince bir kitap olduğu için ? Kim West’in kitabı 6 aylık ve üzeri bebeklere destek olduğu için Tracy Hogg’u okumaya başladım. Tracy Hogg’un yatır kaldır yöntemini denedim. Bu yöntem Çınar’da başarılı olmadı. Çınar’ı bu yöntem çok uyardı. Tam sakinleşecekken daha çok canlandı, daha çok ağladı. O sırada vazgeçtim. Çınar çok erken diş çıkardı. Bu sebeple de ara verdim aslında. Bu süreçte sürekli araştırdım nasıl bir metod denemeliyim diye…

Gülüm Ardahan: Önce kitabı okuyup “Kitabı okudum. Sorularım var” görüşmesi yapmıştınız benimle. Bu süreci anlatabilir misiniz?

Arzu Şahin: 6 aylık olunca Kim West metodunu kendim uygulamayı denedim. Bu sırada sizinle soru-cevap görüşmesi yapmıştık. Uygulamaya başladığımda sorular oluşmuştu çünkü kafamda ve fakat araya hastalıklar ve başka şeyler girdi. Bu sebeple eğitimi tamamlayamadım.

Gülüm Ardahan: “Kitabı okudum. Sorularım var”görüşmesi sonrasında danışmanlık almaya nasıl karar verdiniz? Beni aradığınızda moraliniz haklı olarak çok bozuktu bu süreci anlatabilir misiniz?

Arzu Şahin: Çınar 9 aylık olduğunda sizden destek almaya karar verdim. Bir şekilde aslında uyutuyordum Çınar’ı ama tüm günüm onu uyutmaya çalışmakla geçiyordu. Yeter ki uyusun diye elimden geleni yapıyordum. Eşim baştan beri bana bu konuda çok destek oldu. Çünkü Çınar’ın uyumadığında ne kadar huysuz ve mutsuz olduğunu o da görüyordu. Şu anki tek isteğimiz çocuğumuzun mutlu olması. O yüzden uykunun onun için ne kadar önemli olduğunu farkındayız. Şu anda ben de çalışmayan bir anne olduğum ve Çınar’la ben ilgilendiğim için o uyumadığında benim de ne kadar yorulduğumu ve strese girdiğimi farkında olduğu için eşim bana çok destek oldu her zaman, fakat tüm denemelerime rağmen Çınar’a kendi başına uyumayı öğretememiştim. Bunun sebebi bir hastalık veya başka birşey de olabilirdi. Kendi başıma Çınar’a uyku eğitimi vermeye çalışırken eğitim sekteye uğrayabilir diye bazen ağlamalarına yanıt vermiyordum ki bu durum beni çok strese sokuyordu. Bütün günüm onu uyutmaya çalışmakla geçiyordu. İtiraz ediyordu uyumamaya, her uyutmaya çalıştığımda yarım saat ağlıyordu ki kendi başına uyutmaya çalışmıyordum sallayarak uyutuyordum ama artık sallanmak da istemiyordu. Kısaca uyumak istemeyen bir bebeğim vardı. Çok ciddi şekilde psikolojik olarak yorulmuştum ve bu noktada bir uzmandan destek almaya karar verdim. Ve sizinle iletişime geçtim.watch full Despicable Me 3 2017 film online

Gülüm Ardahan: Eğitim süreci nasıl geçti? Özellikle annelerin zorlandığı ilk 3 geceniz nasıldı?

Arzu Şahin: Eğitime ilk başladığımızda her ne kadar kararlı olsam da korkuyordum. Çünkü daha önce de denediğim için gene çok yorulacağım, yine aynı şeyler olacak diye korkuyordum. Ama çok rahat bir eğitim süreci geçirdim çünkü çok kademeli bir geçiş oldu sizinle beraber. Önce gecelerden başlamak sonra gündüzlere geçmek hem beni hem de Çınar’ı çok rahatlattı. O kadar da zorlanmadım ve hatta ilk 3 gece korktuğumuz kadar kötü geçmedi. İlk gece biraz zorlandım ama o gece de hep yanında olarak Çınar’a destek verdiğim için hem o, hem ben kendimizi iyi hissettik. Çok zor değildi yani ilk 3 gece. İlk 3 geceden önce beslenmelerini kestiğimiz geceler daha zordu. Bu gecelerde birkaç saat ayakta kaldığımız oldu. Hatta bir noktada pes edecektik ve sallayacaktık ama etmedik. Kesinlikle bu noktada pes etmemek ve kararlı davranmak çok önemli. Bazen ben çıktım odadan ve eşim destek oldu. Beni gördükçe daha çok emmek istiyordu çünkü.

Gülüm Ardahan: Daha sonraki geceler nasıl geçti?

Arzu Şahin: Gece beslenmesini kesince gecelerimiz daha rahat geçmeye başladı. Saat 23.00’deki gece öğününü de kestikten sonra daha da rahatladık. Geceki diğer kalkışlar da eğitim süresince ortadan kalktı.

Gülüm Ardahan: Gündüzlerinde değişiklik ne zaman olmaya başladı? Gündüz uykuları ne zaman düzene girdi?

Arzu Şahin: Gece eğitime başladığımız zaman gündüzleri de gece yaptığımız ritüelin daha kısasını yapmaya başladım. Yapmadığım şeylerden biri de buymuş. Bu ritüel sayesinde Çınar gündüzleri ayakta sallamama rağmen çok daha rahat uykuya geçmeye başladı. Gündüz kendi başına uyumaya başlaması nerdeyse 1 ayı buldu. 1 ayın sonunda gündüz uykuları da düzene girdi. Uyku uzatması yapmak cidden meşakatli,  benim için eğitimin en zor kısmydı. Ama sizin yönlendirmeleriniz ve cesaretlendirmeleriniz ile pes etmedim.

Gülüm Ardahan: Uykuların düzene girmesinin hayatınıza pozitif katkısı neler?

Arzu Şahin: Çınar’a bu eğitimi vermek istedik çünkü uyumasının uyanık kaldığı zamanlarda verimli olması adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdi gece uykuları çok kaliteli, gündüzleri de dinleniyor. Tabii ki çok güzel oldu böyle ? Onun uyuyor olması beni de hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlattı. Mesela akşamları uyuduğunu bildiğimiz için Çınar’I birisine emanet edip dışarı çıkabiliyoruz. Çok mutlu ve rahatız.

Gülüm Ardahan: Süreç boyunca hep tutarlı ve çok kararlıydınız ve çok inançlıydınız. Biraz da siz anlatır mısınız, neler hissetiniz neler yaptınız?

Arzu Şahin: Annelere bunun korkulacak birşey olmadığını söylemek isterim. Çünkü korktukları şeyi erteledikçe hem kendilerinin hem çocuklarının güzel uyuyabilecekleri, kaliteli geçecek günlerden çalmış oluyorlar. Karalıydım çünkü biliyordum ki o güne kadar Çınar benim yaptığım hatalar sebebi ile uyuyamıyordu. Ve benim onun düzenli uyuyacağı uykudan çalmaya hakkım yoktu. Tabii ki bu süreçte yorulduğum noktalar oldu ama sonunda multu sonuca ulaşacağımızdan emindim.

Gülüm Ardahan: Çocuklarına uyku eğitimi verecek annelere neler tavsiye edersiniz? Sizce mutlu sona ulaşmanın sırrı nedir?

Arzu Şahin: Tutarlı olmak mutlu sonuca ulaşmanın sırrı. Ancak, daha da önemlisi çocuğu çok iyi anlamak. Çünkü her çocuk çok farklı. Onun güvenini kırmamak, şımarıklık ağlamaları haricinde ona her ihtiyacı olduğunda destek olmak, anne – çocuk güven bağını bozmamak çok önemli. Örneğin eğitim süresince benim oğlumun reflüsü vardı ve diş çıkarıyordu. Onun ağlamasının sebebi uyumak istememek dışında reflü ya da diş olabilirdi. Bu metod sayesinde Çınar bana her ihtiyaç duyduğunda onun yanında olabildim. Bu da beni  hem psikolojik olarak hem de Çınar’ın bana olan güveni açısından çok rahatlattı. Bu sebeple annelere Kim West metodunu gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliyorum.

Gülüm Ardahan: Çınar’ın kardeşi olursa yine bizden destek alır mısınız peki ?

Arzu Şahin: Önce kendim denerim ? Püf noktalarını öğrendim sanki ? Ama başaramazsam kesinlikle sizden destek alırım. Başka birisini düşünmem çünkü bizim için sonuç aldığım ve mutlu bir ilişki yürüttüğüm bir partner oldunuz. Sizin, Uyku Meleği’nin çok iyi destek verdiğini düşünüyorum. Süreç boyunca çok yorulmadım ama sizin dediğiniz gibi uyku kampına girmek ve 1 ay boyunca odaklanmak çok çok önemli.