Çocuğunuzun neden sizin yatağınızda yatmaya başladığının önemi yoktur. Önemli olan sizinle birlikte yapmaya devam etmesini isteyip istemediğinizdir. Eğer birlikte yatmak istiyorsanız bile çocuğunuza kendi kendini rahatlarak uykuya dalmasını öğretmeniz gerekmektedir.

Bebeğiniz aylar, hatta yıllardır sizin yatağınızda yatıyor olabilir. Artık kendi yatağında yatmasını istiyorsanız o zaman birkaç hafta sürecek ve farklı fazlardan oluşacak bir program önerim olacak.

Çocuğunuz dediklerinizi anlayacak yaşa geldiyse uygulayacağınız program hakkında onu bilgilendirerek, değişime hazırlamalısınız. 1 yaşındaki bir çocuk bile sizin düşündüğünüzden fazlasını anlayabilir. Hele 18 aylık ve üzeri çocuklar çok şey anlarlar.

Birinci Etap: Odamı Seviyorum

Çocuğunuzun gündüzleri odasına alışmasını sağlayın. Aslında sadece alışması değil, odasını sevmesi  gerekir. Orada oynayın, orada altını değiştirin, mümkün olduğunca bütün aktiviteleri odasında yapın.

İkinci Etap: Gündüz Uykusu

Çocuğunuz gündüz uykusuna kendi odasında yatmıyorsa, odasına ilk alışma sürecinden sonra birkaç hafta gündüz uykularına kendi yatağında yatırın. Uyutma metodunuzun ne olduğundan çok kendi yatağında uyuyor olması önemlidir. Gerekirse ve yatağı uygunsa yanına uzanabilirsiniz. Yanına uzanmak için uygun değilse yatağın yanında oturabilirsiniz. Ancak, olabildiğince iletişime geçmeyin çünkü bu etkileşim uyumamak için bir bahane olacaktır.

Üçüncü Etap: Çocuğunuzun Odasında Birlikte Uyumak

Son aşamaya bir adıma kaldı ve artık siz ya da çocuğunuzun hazır olup olmadığını biliyorsunuz. Bu aşamaya gelinceye kadar aylar geçmeyecektir merak etmeyin. Hangi metodu seçtiyseniz o metodun önüne maksimum üç gün olmak üzere bir aşama ekleyin:Bu aşamada siz çocuğunuzun odasına uyuyarak, aile yatağı ile bağımsız uyku arasında bir köprü kurmasına yardımcı olacaksınız.Yere bir şilte koyun ya da misafir yatağını çocuk odasına taşıyın, ya da sizin bulacağınız farklı bir çözümü uygulayın ama önemli olan hangisi ikiniz için daha rahat ve güvenli olacaksa onu yapın.

Dördüncü Etap: Bağımsız Uyuması İçin Seçtiğiniz Metodu Uygulamaya Başlayın!