Ali Deniz doğduğundan itibaren gazlı bir bebekti. 4 ay boyunca sürekli kucakta salladık veya emzirerek uyutmaya çalıştım.4 ay sonra rahatlayınca biz de rahatlayacağımızı düşündük ki hiç öyle olmadı.

Uyutma yöntemlerimiz Ali Deniz de alışkanlığa dönüşmüştü.Bir süre sonra sallanmayı da reddetti. Geceleri 2-3 saatte, bazen saat başı uyanıyordu.Gündüzleri ise uykuya geçmek için çok fazla direniyor ve uyku saatleri çok kısaydı.Hem gece sık uyandığı için hem de gündüz uykusunu tam alamadığı için bebeğim çok huzursuz biz de çok yorgun birer anne babaydık. Bu süre içerisinde bebeğimin uykusu için bir takım araştırmalar yaparken uyku eğitiminden haberdar oldum. Açıkçası biraz inanmakta güçlük çektim ama bunu başarmış anne babaları gördükçe benim bebeğim de uyuyabilir dedim. Uyku eğitimine karar verdiğim dönem yaz dönemine denk geldi ve bu dönemi ailelerimizle geçirdik. Bu sebepten uyku eğitimini bir süre ertelemek zorunda kaldık. Bu süre zarfında Ali Deniz’e emzirerek uyutmak dışında battaniye de sallayarak uyutma alışkanlığı kazandırdık malesef. Tatil dönüşü evimize dönünce ilk işimiz uyku eğitimine başlamak oldu.

Başta kitabı alarak uygulamaya koyuldum. Bu arada da gece emzirmelerini kestim. İlk 4 gün çok zor geçti. 4.gün sonunda Ali Deniz’in ağlamalarına dayanamadım ve kesinlikle desteğe ihtiyacım olduğunu anladım. Uyku meleği sayfasıyla iletişime geçtim ve Zeynep Hanımla uyku eğitimine başladık. Zeynep Hanımın desteğiyle önce uykularımızı toparladık sonra programı uygulamaya koyulduk. Zeynep Hanım bu saate bebeğinizi uyutun dediğinde o saate uykusu gelmez diyordum. Zeynep Hanımın dediğini yapıyor uyumayan bebeğim söylenen saatte uyuyordu. Bebeğimi tanıyamadığıma inanamıyordum ? Gece uykularımız çabuk düzene girdi fakat gündüz uykularına fazla direnç gösterdi Ali Deniz. Hatta birkaç kez pes etmeyi düşündüm. Fakat Zeynep Hanımın tavrı, her sıkıştığımda ulaşabiliyor olmam, verdiği pozitif enerji vazgeçirdi beni bu düşünceden. Bu yazıyı yazarken bile Ali Deniz’i ağlattığım 4 günün üzüntüsünü yaşıyorum.Keske en başından Zeynep Hanım la başlasaydık diyorum. Bu arada destek alarak uyku eğitimine başladığımda Ali Deniz hiç ağlamadı diye bir durum söz konusu değil bunu belirtmek isterim. Sadece süreç çok daha yumuşak geçti.

Uyku eğitimi sonunda Ali Deniz’i yatağına bırakıp iyi geceler deyip odadan çıkacağımı hayal bile edemiyordum. Ali Deniz artık geceleri hiç uyanmıyor uyansa bile müdahale etmeden kendisi uykuya dalıyor. Bu gerçekten bebeğim için de bizim için de harika bişey. Gündüz uykularına gelince uyku süremiz arttı. Fakat kendi kendine uykuya dalma konusunda gündüz uykuları inatçı, Ali Deniz de fazla dirençli çıktı. Bu da süreci biraz uzattı. Tam oturmaya başlamışken maalesef bebeğim boğaz enfeksiyonu geçirdi. Hala devam ediyor hastalık sürecimiz. Bu sebeple gündüz uykularına bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bu arada Zeynep Hanım tavsiye ettiğiniz kür çok iyi geldi bebeğime? Hastalığımız gece uykuları için çok bir sıkıntı olmadı.Bazen ara ara kalkıyor ama kucağıma alıp rahatlatıp bıraktığım gibi dalıyor tekrar.

Ali Deniz uykusunu aldığından beri daha mutlu, huzurlu ve dikkatli bir çocuk oldu. Biz de anne baba olarak dinlenme fırsatı bulduk. Artık uyanık olduğu saatlerde bebeğimle daha kaliteli ve keyifli zaman geçiriyor, daha güzel iletişim kuruyoruz. Tabii bunda Zeynep Hanımın desteğinin payı çok yüksek. İyi ki varsın uyku meleğimiz ?

Ali Deniz’in Anne ve Babası

Yazan: Uyku Meleği Zeynep Demirel