Eğer 6 aydan büyükse bu sorunun cevabı ‘Hayır. Beslenmeye geceleri ihtiyacı yok!’…
Bebekler 6. aylarını doldurdukları zaman

  • gündüzleri yeterli besinini aldığı,
  • tıbbi bir gereksinimi olmadığı,
  • büyümesi normal gerçekleştiği

sürece geceleri beslenmeye ihtiyaç duymazlar ve kesintisiz 11 saat uyuyabilirler.

Uyku danışmanlığı aldığım danışman bana bunu ilk kez söylediğinde ‘Mümkün değil!’ dedim. Bana dedi ki ‘Bu akşam uyku öğününü verme ve uyanınca da geriye uyut’. Bir kezden birşey çıkmaz, deneyeyim dedim kendi kendime İçim içimi yedi ama yaptım. Gerçekten de oğlum o gece birkez uyandı uyku öğünü saatinde ve sonrasında uyudu. İnanılmazdı ama oldu. Bir danışman bunu söylemeseydi herhalde oğlum konuşmayı öğrenene kadar uyku öğününe devam ederdim.

Aslında geceleri beslenmesi, biz annelerin açıklama bulamadığımız zaman tutunduğumuz bir çözüm. Düşünün her gece 23:00′de yemek yeseniz sonrasında o saatte mutlaka birşey yemek istemez misiniz?

Gece beslenmesini kesmek üç ayrı metod kullanabilirsiniz:

  • Birden bırakma: Gece beslenmek için kalktığını düşündüğünüzde kesinlikle emzirmeyip uyutacağınız bir metod.
  • Azaltarak bırakma: Geceleri, eğer emziriyorsanız emzirme süresini beş dakika azaltarak ve 5 dakikaya inince artık vermeyerek, eğer biberonla besliyorsanız, yaşına göre belirli oranlarda azaltarak beslenme alışkanlığının ortadan kaldırıldığı bir metod.
  • 4 gecede bırakma: Gecede sadece bir kez besleyerek 3 gün daha gece beslemesine devam etmek olarak uygulanır. Bunu yapmadan önce bir kural belirlemeniz gerekir; a) Gece ilk kalktığında beslemek veya b) Gece ilk kalktığında besleyin ama en son beslenmesinden en az 4 saat geçmiş olsun veya c) Uyku öğünü vermek. Geceleri belirleyeceğiniz bir saatte kaldırıp besleyin. Dördüncü gece beslemeyin. Üç gündür geceleri daha az kalori almaya alışmıştır ve bunu gündüzlerle telafi ettektedir.

Unutmayın bu metodlarda doğru ya da yanlış yoktur. Hangi metodun uygun olduğu size ve çocuğunuza bağlı olarak değişir.