Can doğduğundan beri hep geç yatan ve geceleri defalarca uyanan bir bebekti. Uykuya tekrar dalması için mama yemesi şarttı. Tabii ki mama yedikten sonra da hemen uyuyorsa kendimizi şanslı sayıyorduk. Gaz krizleri de olmazsa olmazıydı.

Zaman zaman çok güzel uyusa da, gece 03.00’te uyanıp 06.00’ya kadar uyanık kalıp oyun oynamak istediği çok gün var aklımızda…

Bunun haricinde gece uykuya dalarken saatlerce ağlama, sallanmak istememe, sallanmayınca da asla susmama süreci de cabası. Yeni anne baba olmamızın yanısıra Can da o kadar dengesiz davranıyordu ki ne yapacağımızı şaşırmıştık. Sinirlerimiz harap olmuş, uykuya hasret kalmak ne demek çok net öğrenmiştik. Resmen sinirden oturup ağlıyordum. Yaşam kalitemiz sıfıra inmişti.

Bebeğimiz olunca bütün hayatımızın o olacağını az çok tahmin edebiliyorduk ama bu kadar zorlu olacağını düşünmemiştik. Baştan beri uyku eğitimi konusunda araştırmalar yapıyordum ve en sonunda Can 9 aylıkken bu eğitime başladık. Evet çok kolay bir eğitim ve çocuğunuz hemen buna uyum sağlıyor dersem bu pek inandırıcı gelmeyecektir size, çünkü değil de. Fakat Can ilk 3 günde inanılmaz bir değişim gösterdi. Sonraki 4 günde hiç zorlanmadan gece mamasını bıraktı. Resmen bir sihirli değnek değmiş gibiydi.

Sürecin şu anki deliksiz uyku kısmın gelene kadar gerçekten ciddi bir azim ve kararlılık göstermeniz şart. Bazen sinirleriniz yine yıpranıyor maalesef ki çünkü karşımızdaki bir makine değil, bir insan. Ama uyku kesinlikle öğrenilebilen bir durum. Şu an Can 13 aylık ve bir problemi olmadığı takdirde yatağına yatınca sessizce uykuya dalıyor ve sabah mutlu uyanıyor. Tabii ki biz de.

Bu sürece gelmemizde bize her konuda ve her zaman istekli bir şekilde yardımcı olan danışmanımız Seride Hanım’a da çok teşekkür ediyoruz.

Çocuğunuzu ağlatacağınızdan korkmayın. Doğru yöntemle uyumayı her çocuk öğrenebilir.

İrem Alkış

*Sevgili anneler, babalar; siz de İrem Hanım gibi geceleri sık uyanan, sallanarak veya memede uyuyan bebeğinizine kendi başına uykuya dalma yetisi kazandırmak ister misiniz? O zaman linkteki formu doldurun sizi arayalım.