Uykusuz Annelere Tavsiyem “Kendinize Güvenin” – Şeyda Yavuz

Efe doğduğunda çok güzel uyuyan bir bebekti, sadece anne sütü aldı ne kadar ne zaman emmek isterse emdi hep kendi belirledi. Hala da öyle. Emzik hiç kullanmadık, biberon ise 1-2 kere gerek olmuştu.  5. Aya kadar gece 1 bazen 2 kere uyanırdı. Kesintisiz 5-6 saat uyurdu. Ama ne olduysa 5. Aydan sonra oldu; neredeyse her saat başı uyanmaya başladı ve emmeden uykuya geri dönemediği için gece 10 kere kalkmak kabus oldu. Gündüz babasının kucağında uyuyakalan Efe’yi gece baba da uyutamıyor  sadece beni istiyordu. Emzirmezsem  uyanıyor ve tekrar uyuması 1.5-2 saati buluyordu. Onu bu kadar uyandıran şeyin ne olduğunu bulmak için doğumundan itibaren takip eden doktoruyla bir çok çözüm denedik. Acaba aç mı, gaz mı, reflü mü, büyüme atağı mı, diş mi vs derken 10. aya geldiğimizde artık bunun bir sağlık sorunu olmadığını alışkanlık olduğunu anladık.

Uyku ve beslenmeye dair bir çok kaynak okumuştum. Ağlatırsam aramızdaki bağa zarar verir miyim, emzirmeden uyutmaya çalışırsam emmeyle ilgili sıkıntı yaşarmıyım gibi sorular her anne gibi benim de  kafamda dolandı. Uyku eğitimlerinin hepsini biliyordum ama maalesef kitapta yazıldığı gibi kolay olmuyordu. Göğüslerimde iki aydır geçmeyen yaralar olmuştu; uykusuzluk hem bizim için hem Efe için çok yorucuydu. Tahammülümüzün zorlandığı bir gecenin sabahı artık eşimle  profesyonel  danışmanlık almaya karar verdik ve sosyal medyada takip ettiğim Uyku Meleği’nden Seride Hanım’la görüşme şansımız oldu. Sayesinde tüm sorularıma cevap buldum, motive oldum ve tutarlılıkla yapabileceğime inandım.

Gece emzirmesini de keserek Efe’ye uygun bir yöntem planladık. 21.günün sonunda Efe’yi yatağına koydum ve çıktım. Hiç ağlamamıştı ve 5 dk içinde kendi kendine uyumuştu . Eşimle birbirimize baktık inanamadık ama gerçekten olmuştu. Herşey sabra ve tutarlı olmaya bağlı. Efe şimdi sabaha kadar kesintisiz kaliteli bir uyku uyuyor; bu da gündüz beslenmesine, uykusuna ve oyun zamanına daha olumlu yansıyor.  Tabii ki  böyle sürmeyecek bozulduğu zamanlar olacak ama Seride hanım uyku dinamiklerini öğrettiği için artık ne yapmam gerektiğini  biliyorum, çözemediğim anlarda da uyku meleğinin bir telefon kadar yakın olduğunu biliyorum.

Uykusuz annelere tavsiyem etrafı umursamayın, kendinize güvenin,bebeğiniz için en doğru şeyi iç güdüleriniz söyleyecek. Doğru zaman geldiğinde kararlı olun ve yapın.

Sevgili Şeyda Hanım, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Sizin tutarlılığınız, azminiz ve bize inancınız, bizim en büyük yardımcımız oldu.

Sevgili anneler, babalar; siz de Şeyda Hanım gibi geceleri sık uyanan, sallanarak veya memede uyuyan bebeğinizine kendi başına uykuya dalma yetisi kazandırmak ister misiniz? O zaman linkteki formu doldurun sizi arayalım.