“3 Kızımı Odalarına Yatırıyorum ve Çıkıyorum.” – Yasemin Soytürk Özseren

Uyku Meleği ile tanışmadan önce, ‘uykumeleği.com’ sitesinden haberim oldu. Siteyi inceledim. “İyi Uykular Tatlı Rüyalar” kitabından haberim oldu. Bu arada uykuyla ilgili başka kitaplar da okumaya başladım. Bu kitaplardan edindiğim bilgiye dayanarak iki kez kızıma uyku eğitimi deneyimim oldu ama ikisi de çok kötü geçti. Bunun üzerine Uyku Meleği ile mesajlaştım ve danışmanlık hizmeti almak için randevulaştık. Tanışmamız 15 Haziran 2012 tarihinde oldu. İkinci kızım Başak’ın uyku eğitimi konusunda yardım aldım. Sonra 3. Kızım Ayşe için 08 Şubat 2013 tarihinde Uyku Meleği ile tekrar buluştuk.
Çok sıkıldığım, çok bunaldığım artık kendimi kızımın uykusu konusunda çaresiz hissettiğim bir dönemde Uyku Meleği’ne ihtiyaç duydum. Başak Özseren, 20/08/2010 doğumlu. İkinci kızım, ikinci pamuk şekerim…  Doğduğundan beri evimizde yatılı bakıcı vardı. O doğduğundan kısa süre sonra tekrar hamile kaldığım ve ufak bir rahatsızlık geçirdiğim için hep bakıcı tarafından uyutuldu. Kucakta sallanarak uyuyordu. Bazen 10 dakika bazen 1 saat sallamak gerkiyordu. Geceleri de çok sık uyanıyordu. Bakıcıyla berebar aynı odada kaldıkları için ve gece uyandığında beni gördüğü zaman uyuması daha da zor olduğu için yanına hiç giremiyordum. Bakıcı bir şekilde uyutuyordu. Ama ben kucağıma da alsam, ayağımda da sallasam hiçbir şekilde uyutamıyordum. Odasında benimle oyununu oynuyor ama iş uykuya gelince beni odadan çıkartıp bakıcıyı istiyordu. Yani durumumuz o kadar vahimdi. Hele bakıcının izin zamanı uyuma saati ileri vakte kayıyor, uzun süre sallamak gerekiyor, gece uyunıp saatlerce uyumadığı oluyordu. Geceler kabus gibi geçiyordu. Acaba yaşı ilerledikçe uykusu düzene girer mi derken daha kötü oluyordu. Bu arada üçüncü kızım da olunca Başak iyice yatılı bakıcıların eline kaldı. Başak’ın uykuya dalma yöntemi normal değildi. Bu sorunu çözecektim ama nasıl? Odasına yatırıp “İyi geceler” deyip çıkmak benim için hayaldi. Okuduğum kitaplardan edindiğim biligilerle iki kez denemem oldu.  İkisi de çok kötü geçti. Çok ağladı. Çevremdeki kişiler böyle olmaz, çocuk bu kadar ağlatılmaz diye yorum yaptıkça moralim iyice bozuldu. Vicdan azabı çektim.  Uyku Meleği’nden  Başak 22 aylıkken yardım aldım. Bir kez danışmanlık görüşmesi yaptık. Tabii daha öncesinde Uyku Meleği, Başak’ın güncelerini inceledi. Başak’a özel plan hazırladı. Kim West metoduna yumuşak geçiş yaptık.
Uyku eğitimimizin ilk günü biraz sancılı geçmişti. Başak yine çok ağlamıştı. Ama 2. Gün sadece iki dakika ağlayıp 30 dakika içinde kendi kendine uyumuştu. Mucize gibi bir şeydi. Yaklaşık 20 günlük bir süreç sonunda kızıma iyi uyklular öpücüğünü verip kapıyı kapatıp çıkmaya başladım. Kızım artık gece boyunca kesintisiz uyumaya başlamıştı.  Gündüzleri daha mutlu bir çocuk oldu. Kızıma kendi kendine uyutmayı öğrettiğim için çok mutlu oldum. Ne yalan söyleyim kendimle gurur duydum. Çevremdeki insanlar, işyerindeki arkadaşlarım, ailem Başak’ın uyku sürecini yakından takip ettiler. Hergün merakla  “Dün gece nasıl geçti?” diye sordular. Süreç sonunda çok tebrik aldım. Tabii ki bu tebrikleri asıl sahibi olan Uyku Meleği’ne, hem yazılı olarak hem de kalbimden çok teşekkür ederek gönderdim.
Çocuğunuz gece uyumuyor veya sık uyanıyorsa, uykuya dalmakta problemi varsa ve bunlara sebep olacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa hiç kendinizi üzmeyin, çaresiz hissetmeyin. Hani yabancı filmlerde görürüz ya anne- baba çocuğuna yatağına yatırır öpücük verip ışığı kapatıp çıkar. Evet böyle birşey oluyor. Benim üç kızım var. İlkinde uyku problemi olmamıştı ama 2. ve 3. kızımda oldu. İkisinde de (Başak ve Ayşe için) Uyku Meleği’nden danışmanlık olarak yardım aldım. Şimdi 3 kızımı odalarına yatırıyorum ve çıkıyorum. Akşam 8’den sonra da  zaman bana ve eşime kalıyor. Uyku Meleği işinin uzmanı, problemleri çok güzel tespit edip ona göre çözüyor. Bu arada görüşmeler de çok samimi, içten geçiyor.
Tekrar çok teşekkür ederim Uyku Meleği…..
Yasemin Soytürk Özseren